Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Третиот македонски клуб кој денеска играше во квалификациите за Лигата на Европа, Силекс е елиминиран од Дрита.

За екипата на Силекс заврши европската авантура во квалификациите, по елиминацијата во квалификациите за Лигата на шампионите од Карабак (4:0), кратовски вечерва во Скопје загубија од косовска Дрита со 0:2 во квалификациите за ЛЕ.

Првото полувреме заврши без голови, но и без некоја посериозна шанса за гол на фудбалерите на Силекс, додека поразот беше најавен на самиот старт од второто полувреме.

Во 48. минута, Дрита поведе со 0:1 со голот на Гербеши од пенал. Во самиот финиш од натпреварот Лимани во 80. минута го постави конечниот резултат од 0:2 за завршување на европската авантура на Силекс.

Единствена екипа која остана во квалификациите за ЛЕ е екипата на Шкендија која со 0:1 го совлада Ботошани и си обезбеди дуел со англискиот Тотенхем.

Прочитајте и...  Биелса му верува на Македонецот: Алиоски пред нов договор со Лидс!?

Поврзани вести

Барса ги враќа навивачите на стадион поради Роналдо?

Слободен печат

Биелса му верува на Македонецот: Алиоски пред нов договор со Лидс!?

Слободен печат

ВИДЕО: Имаше негатива од 6:0, 4:0, но на крајот триумфираше!

Слободен печат

Репрезентативецот Ѓуроски прв стрелец во победата на Аликанте

Слободен печат

Сè е во знакот на „Ел Класико“: По 245 пат Барса против Реал!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастични Алиоски и Лидс против Астон Вила, хет-трик на Бамфорд!

Слободен печат

Остави Коментар