„Дрисла“ станува јавно претпријатие, поништен договорот со германската „Шолц“

По долгиот судски спор кој заврши со раскинување на договорот помеѓу Град Скопје и италијанскот конзорциум ФЦЛ Амбиенте, кој требаше да управува со депонијата Дрисла, Советот на Градот денеска донесе одлука за раскинување на договорот и со второизбраниот партнер, германската компанија Шолц.

Оваа одлука на Градот Скопје доаѓа откако концесионерот не ја почитувал одлуката во рок од 30 дена да основа Друштво за посебна намена, со кое Градот би постигнал договор за управување со Дрисла.

„Конзорциумот е должен да основа правно лице, односно Друштво за посебна намена во утврден рок кој го склучува договорот за концесија со Град Скопје, која обврска не е испочитувана од страна на избраниот Конзорциум предводен од ‘Шолц’“, истакна денеска градоначалникот Петре Шилегов, на вонредната седница на која беше изгласана одлуката за раскинување на договорот.

Прочитајте и...  Сакаа да ja спречат наездата на скакулци, но усмртија стотици камили (ВИДЕО)

Раскинувањето на договорот со Шолц, Градот ќе го искористи од Дрисла да направи Јавно претпријатие.

„Ќе ја вратиме Дрисла како Јавно претпријатие, а потоа очекувам дека ќе се создадат услови за избор на нов концесионер“, рече Шилегов.

На тоа реагираше советникот од опозициската ВМРО- ДПМНЕ Владо Поповски, со прашање до градоначалникот, дали Градот има капацитет да управува со депонијата, на што Шилегов одговори дека веќе од есенва се очекува да започне селекцијата на отпадот, со што би се заработиле 120 000 евра месечно.

 

 

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција