Дрим-тимот се ситни, по Бил уште една ѕвезда се откажа од настап на ОИ

EPA-EFE/GREGORY SHAMUS

Кошаркарската репрезентација на САД, популарниот дрим-тим, која не игра според очекувањата на подготовките за Олимписките игри, а пред настапот во Токио се соочуваат со кадровски проблеми.

Кошаркарот на Вашингтон визардс, Бредли Бил се откажа од настап во Токио поради корона протоколите. Имено, Бил во контакт со лице позитивно на коронавирус и поради тоа мора да оди во карантин, а поради иста причина неизвесен е и настапот на Џереми Грант.

Нови главоболки на селекторот Грег Попович му зададе Кевин Лав кој според добро известениот новинар на ЕСПН, Адријан Војнаровски, го откажал настапот на Олимписките игри.

Причина за отказот е повредата од која сè уште се нема опоправено и нема да биде во добра форма на кошаркарскиот турнир и поради тоа смета дека е подобро некој друг играч да го зазеде неговото место.

Видео на денот