„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Поголем дел од играчите доаѓаат од „златната ера“ на Милан во изборот на еден од најдобрите фудбалски тренери на светот, Карло Анчелоти.

Легендарниот италијански тренер Карло Анчелоти (менаџер на Евертон) го прифати предизвикот и ги одбра најдобрите 11 играчи кои ги тренираше во својата кариера.

Интересно е тоа што во овој идеален тим го нема Кристијано Роналдо кој го тренираше во Реал Мадрид.

фото: твитер

На голманската позиција е Буфон со кој соработуваше во Јувентус, во одбраната се екс играчите на Милан, Малдини, Тиаго Силва и Кафу, како и Џон Тери на кој му беше менаџер во Челзи.

Потоа, во средниот ред се Зидан кој го тренираше во Јувентус, Лампард од Челзи, како и уште двајца играчи на Милан, Кака и Пирло.

Во нападот e Златан Ибрахимовиќ (заедно беа во ПСЖ), а тука е уште една легенда од „златната ера“ на Милан, Андриј Шевченко.

Прочитајте и...  РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Анчелоти имаше слава и со Реал Мадрид и со Челзи, но најмногу успеси имаше со тимот на Милан, двапати ја освои Лигата на шампионите, како и УЕФА Суперкупот, а по еднаш Серија А, Купот и Суперкупот на Италија и ФИФА Светското клупско првенство.

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат