Дресот на Пеле од последниот натпревар на Бразил против Југославија продаден за вртоглава сума - Слободен печат

Дресот на Пеле од последниот натпревар на Бразил против Југославија продаден за вртоглава сума

Дресот кој Пеле го носеше на својот последен натпревар за репрезентацијата на Бразил е продаден за дури 30.000 евра на аукција на спортски предмети која вчера се одржа во Торино.

Репрезентативниот дрес со бројот 10, Пеле за последен пат го облече во јули 1971 година кога Бразил на легендарната „Маракана“ играше против селекцијата на СФР Југославија.

Помеѓу другите спортски предмети кои беа продадени на вчерашната аукција е и жолтата маичка која ја носеше Фаусто Копи на најпопуларната велосипедска трка, Тур де Франс во 1952 година кога по втор пат триумфира на престижната трка.

Синиот дрес на Јувентус кој го носеше Лусиано Спиноси во финалето на Купот на саемски градови во 1971 година е продаден за 9.400 евра, додека дресот на Наполи со број 10 кој го носеше Диего Марадона во сезоната 1989/90 е продаден за 7.500 евра.

Прочитајте и...  Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Интересно е што една од поевтините работи кои беа продадени е безбол палката која ја користеше Мајкл Џордан во својата бејзбол кариера достигна цена од 425 евра.

Прочитај повеќе

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 2 =

Прочитај повеќе

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат