17 C
Скопје

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

 Спасувачки екипи извлекоа седум кинески рудари на безбедно, откако две недели беа затрупани во рудникот по експлозијата која ги спречи да излезат, објави државната телевизија ККТВ.

Се претпоставува дека уште најмалку четворица, од вкупно 22 рудара, се уште се живи во затрупаниот рудник за злато.

На телевизиската видео снимка се гледа како утрово спасувачките екипи го извлекле првиот рудар, кој бил во „исклучително слаба физичка состојба” и веднаш е пренесен в болница.

Спасувачките екипи се борат со тешки услови за да им помогнат на работниците блокирани под земјата по експлозијата во рудникот, која се случи на 10 јануари во провинцијата Шандонг.

Првпат пред една недела беше воспоставен контакт со 11 рудари, кои се затрупани околу 580 метри под земјата. Еден од нив бил тешко повреден во експлозијата и подоцна починал.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Таргет-Тврдина“

Спасувачите им доставуваат храна, лекови и други потребни материјали преку неколку дупки кои се направени во карпите. Спуштени се и детектори во други делови на рудникот, во надеж дека ќе бидат пронајдени останатите затрупани рудари.

Спасувачките екипи соопштија во петокот дека можеби ќе бидат потребни најмалку уште две недели за да бидат извлечени рударите на безбедно.

Поврзани вести

Средба Спасовски – Хрисохоидис: Инвестираме во добрососедство, како сериозни партнери во борбата против криминалот

Слободен печат

Албанија во понеделник ќе добие пратка со 15.000 вакцини од Фајзер

Слободен печат

Три лица повредени во сообраќајка на патот Куманово-Свети Николе

Слободен печат

Карванот „Учи паметно, работи стручно” продолжи со консултативна средба во Гостивар

Слободен печат

Во тек исплатата на поврат на данок на личен доход за земјоделците

Слободен печат

Лишен од слобода неготинец кој физички ја нападнал сопругата

Слободен печат

Остави Коментар