16.8 C
Скопје

Драматични прогнози за следната недела: Европејците ќе се смрзнат, а Балканот ќе се соочи со снег

Иако пролетта пристигна според календарот, временските услови не покажуваат дека е така. Викендот започна со дожд и студ, а судејќи според најавите, се очекува слично сценарио за Балканот во текот на следната недела.

Вечерва се очекуваат врнежи од дожд и планински снег, а според пресметката на Марко Шубрил, времето ќе продолжи да се влошува од понеделник, па во вторник попладне, освен на планините, обилен снег може да се спушти и на пониските области.

– Ако сегашните симулации на овој модел се одржат во вторник попладне и во текот на ноќта кон средината на голем дел од регионот, вклучувајќи ги и повеќето од низините, тие ќе донесат вистинско зимско време. Сепак, верувам дека симулацијата на моделот во однос на количината на снег за низините ќе се смири малку како што се приближува датумот, бидејќи ваквите поставки ќе донесат едни од најголемите априлски снегови на голем дел од регионот, но се поверојатно е дека ќе се вратиме во вистинска зима., барем за кратко време. Подгответе се за пристигнување на дожд и планински снег – додаде тој.

Специјализираниот портал Severe Weather Europe има сличен поглед на временската состојба во наредните денови за делот од Европа во кој живееме. Според нивните најави, зимските денови за Балканот ќе бидат вторник и среда, додека остатокот од Европа ќе замрзне од почетокот на неделава.

„Арктичка студена експлозија“

Имено, Severe Weather Europe пишува дека стариот континент очекува „многу драматична промена на времето за велигденските празници“. Како што е наведено, „историскиот арктички студ“ најпрво ќе ги погоди Обединетото Кралство и Ирска, а потоа ќе се прошири во Централна Европа, Медитеранот и на Балканот.

Што се однесува до Балканот, најавите се исто така драматични

Како што е наведено, „во вторник, околу Алпите и Балканот ќе се развие масивен снег со снежни снежни бури“. Тој дури предвидува помеѓу 20 и 30 см снег во одредени делови на полуостровот.

Снег се прогнозира за западниот дел на Балканот, претежно за Словенија, Босна и Херцеговина и Хрватска, но студената воздушна маса ќе зафати поголем дел од Балканот, што ќе доведе до пад на температурите.

Поврзани вести

Заев: Еден за сите, сите за еден – затоа што заедно сме посилни

Слободен печат

СДСМ: Повисока дневница и слободен ден за тие кои ќе работат во недела

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: До вакцина може да се дојде само со врски

Слободен печат

Укинување на полицискиот час од среда предлага Комисијата за заразни болести

МИА Агенција

ВИДЕО | Андоновиќ: Нетанјаху заминува во историја, Хамас со закани кон новата влада

Марина Дамческа

Речиси 34 милиони луѓе веќе се вакцинирани против Ковид-19 во Турција

МИА Агенција

Остави Коментар