Драматичен триумф на Србија на последната проверка пред Мундобаскетот - Слободен печат

Драматичен триумф на Србија на последната проверка пред Мундобаскетот

Репрезентацијата на Србија е победник на силниот „Акрополис куп“ кој се одржуваше во Атина, откако во третото коло го совлада дотогаш непоразениот домаќин со 85:80 и тоа по продолжението од пет минути.

Победата добива на тежина ако се знае дека неколку часови пред почетокот на дуелот, Србија остана без својот најдобар кошаркар Никола Јокиќ кој поради приватни причини мораше да се врати во Белград.

Носени на крилјата на навивачите во „ОАКА“ Арената, кошаркарите на
Грција доминираа во првото полувреме кое го добија со 38:31. Фуриозната игра на Грција предводена од најдобриот играч во НБА лигата, Јанис Адетокумпо продолжи на стартот од третата четвртина па дојдоа и до двоцифрена предност (35:45).

Но, тогаш се разиграа Богдановиќ и Бјелица по што разлика почна да се топи, а во 38 минута избраниците на селекторот Ѓорѓевиќ поведоа со 64:63. Во следниот напад Богдановиќ повторно постигна тројка за серија од 8:0 и водство од 67:63 на неполна минута до крајот на средбата. Сепак, Грците не се предадоа, прво Адетокумпо на 24 секунди до крајот нанали на 69:72, а Танасис Адетокумпо на две секунди до крајот постигна тројка за израмнување.

Во продолжението од пет минути кошаркарите на Србија се покажаа како поумешни, не грешеа во нападот и на крајот заслужено ја совладаа Грција со 85:80.

Прочитајте и...  Халанд е феномен, одигра 60 минути, а е прогласен за играч на месецот во Бундеслигата

Најдобар на теренот беше Богдан Богдановиќ со дури 28 поени, а Бјелица имаше учинок од 18 поени и 14 скокови, додека кај Грција најдобри беа браќата Адетокумпо, Јанис со 20 поени и Танасис со 17 постигнати поени.

Прочитај повеќе

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

седум + два =

Прочитај повеќе

Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

Слободен печат

Поради РАСИЗАМ, Марега го напушти теренот (ВИДЕО)

Слободен печат

„Четворка“ на Лазаров за нова победа на Нант

Слободен печат

Покер на „топчиите“ за прекин на серијата без победа (ВИДЕО)

Слободен печат

Како Вардар да го избегне ПСЖ во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат