ДРАМАТА СО ПАСОШИТЕ ПРОДОЛЖУВА: На граѓани им се враќаат старите пасоши, зашто новите не им се готови

Драмата со пасошите продолжува. „Слободен печат“ веќе пишуваше дека граѓаните се жалат дека не можат да закажат термин за вадење пасош, но и дека за пасош чекаат многу подолго од законски пропишаниот рок.

Со тоа, Законот за патна исправа брутално се крши. Според него, ако некој аплицира за пасош во редовна процедура треба да го добие документот за 15 работни дена. Овој рок, не само што се пречекорува, туку проблем е и самото закажување термин. На телефонскиот број 072 92 92 92 никако не може да се закаже за пасош. Се чека по околу 5 минути од повик, по што линијата автоматски се прекинува и така – со часови.

Како што дознава „Слободен печат“ особено алармантна е ситуацијата со пасошите и другите лични документи во Скопје, до тој степен што на некои граѓани им ги враќаат старите пасоши, зашто новите не им се готови.

Прочитајте и...  ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

– Се сликав пред две недели, ми рекоа ќе ми биде готов за десет дена. И бидејќи не ми беше готов, а треба да патувам на 24-ти месецов, ги замолив службите во зградата на МТВ, ако може да ми го вратат стариот пасош, бидејќи се уште ми е валиден. Барем да можам да извадам авионска карта. И за среќа – ми го вратија – тврди скопјанка за „Слободен печат“.

Техничкиот министер во МВР Наќе Чулев вчера го обвини неговиот претходник и блиски луѓе на Оливер Спасовски за доцнењето на обрасците за лични документи.

Заменичката на министерот за внатрешни работи, пак, Славјанка Петровска за „Слободен печат“ тврди дека од службите за изработка на патна исправа, добила информација дека без одобрение на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, за пасош никој не може да се фотографира.

Прочитајте и...  Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Прочитај повеќе

Бројот на заболени во Полска надмина 54 илјади, во еден ден уште 811 заразени

Слободен печат

Ракетен напад во Ирак: Три ракети паднаа во американска воена база

Слободен печат

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Слободен печат

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат