ДРАМАТА СО ПАСОШИТЕ ПРОДОЛЖУВА: На граѓани им се враќаат старите пасоши, зашто новите не им се готови - Слободен печат

ДРАМАТА СО ПАСОШИТЕ ПРОДОЛЖУВА: На граѓани им се враќаат старите пасоши, зашто новите не им се готови

Драмата со пасошите продолжува. „Слободен печат“ веќе пишуваше дека граѓаните се жалат дека не можат да закажат термин за вадење пасош, но и дека за пасош чекаат многу подолго од законски пропишаниот рок.

Со тоа, Законот за патна исправа брутално се крши. Според него, ако некој аплицира за пасош во редовна процедура треба да го добие документот за 15 работни дена. Овој рок, не само што се пречекорува, туку проблем е и самото закажување термин. На телефонскиот број 072 92 92 92 никако не може да се закаже за пасош. Се чека по околу 5 минути од повик, по што линијата автоматски се прекинува и така – со часови.

Како што дознава „Слободен печат“ особено алармантна е ситуацијата со пасошите и другите лични документи во Скопје, до тој степен што на некои граѓани им ги враќаат старите пасоши, зашто новите не им се готови.

Прочитајте и...  Доколку утре се одржи референдум, за влез на земјава во ЕУ, ќе гласаат две третини од граѓаните

– Се сликав пред две недели, ми рекоа ќе ми биде готов за десет дена. И бидејќи не ми беше готов, а треба да патувам на 24-ти месецов, ги замолив службите во зградата на МТВ, ако може да ми го вратат стариот пасош, бидејќи се уште ми е валиден. Барем да можам да извадам авионска карта. И за среќа – ми го вратија – тврди скопјанка за „Слободен печат“.

Техничкиот министер во МВР Наќе Чулев вчера го обвини неговиот претходник и блиски луѓе на Оливер Спасовски за доцнењето на обрасците за лични документи.

Заменичката на министерот за внатрешни работи, пак, Славјанка Петровска за „Слободен печат“ тврди дека од службите за изработка на патна исправа, добила информација дека без одобрение на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, за пасош никој не може да се фотографира.

Прочитајте и...  Ќерката на Македонецот кој си ја уби сопругата во Австралија продолжува да го поддржува својот татко

Прочитај повеќе

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат

Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

МИА Агенција

Спасовски во Брисел на средба со лидерите од Западен Балкан и еврокомесарот Вархељ

МИА Агенција

Остави Коментар

три × два =

Прочитај повеќе

Расчистена депонијата под Кале

Слободен печат

Врховниот суд во Индија пресуди: Жените ќе можат да бидат воени команданти

МИА Агенција

Агенти деноноќно ја следеле Катица Јанева

Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

МИА Агенција

„Франција будно ја следи состојбата со владеењето на правото во Македонија“

МИА Агенција

Сведочење на таткото на обвинетата во судењето за убиството на Пино Секондо: „Не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко“

Слободен печат