Драма во Удине со несреќен крај за македонските кошаркари (ВИДЕО) - Слободен печат

Драма во Удине со несреќен крај за македонските кошаркари (ВИДЕО)

Израел беше шансата да го оствариме првиот триумф на континенталниот собир, но на крајот среќата не беше на наша страна.

После тесниот пораз од Шпанија, денеска на ЕП кадетите загубија и од селекцијата на Израел кој славеше дури после три одиграни продолженија (99:90).

Најпрвин во регуларните 40 минути беше 72:72 (18:21, 18:10, 26:14, 10:27), а во третата четвртина имавме одлична предност од дури 17 кошеви разлика (62:45), но истата ја пропуштивме.

Првите две продолженија завршија идентично (8:8, 8:8), а во третото реализиравме само два поени, а противникот осум.

Кај стрелците 22 поени, девет скокови и пет асистенции запиша Андреј Митревски, потоа Резарт Мемед имаше 16 поени (пет скокови, четири асистенции), а Филип Наков имаше „дабл-дабл“ учинок од 13 поени и 10 скокови (шест асистенции).

На спротивната страна најрасположен беше Емануел Кристофер Шарп со 35 поени (шест скокови), следен од Офек Гол со 24 поени (14 скокови, седум асистенции).

Следниот трет натпревар ќе го имаме в недела од 18.45 часот против селекцијата на Летонија.

Прочитај повеќе

Сетиен сепак ќе купува замена за Суарез

Слободен печат

Германците ја декласираа Австрија

Слободен печат

Федерер и Надал на удар на новинарите: Ако сакаш интервју мора да прашаш за спонзорите

Слободен печат

Тренерката на Димитров хит на социјалните мрежи (ФОТО)

Слободен печат

Шпанија и Хрватска сигурни, во меѓусебен дуел ќе одлучуваат за првото место

Слободен печат

Елмас добива нов соиграч: Капитенот на Косово потпиша за Наполи

Слободен печат

Остави Коментар

seven + 1 =

Прочитај повеќе

Тежок удар за Норвешка: Остана без клучен ракометар

Слободен печат

Ливерпул ќе го засилува нападот со најдобриот стрелец во Бундес лигата?

Слободен печат

Вардарци поразени на првата контрола во Анталија

Слободен печат

Чедомир Јаневски нов тренер на Енозис

Слободен печат

„Енфилд“ е неосвоива тврдина, Ливерпул повеќе од 1.000 денови е без пораз на домашен терен

Слободен печат

Ѓоковиќ загуби сет на отворањето

Слободен печат