ДРАМА ВО САРАЕВО: Избегнат вооружен конфликт по доаѓањето на Ердоган на аеродромот

По пристигнувањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на меѓународниот аеродром во Сараево, за малку бил избегнат конфликт меѓу Граничната полиција на Босна и обезбедувањето на турскиот лидер, откако тој одбил да помине преку редовната процедура за аеродромска контрола, информираат босанските медиуми.

Инцидентот бил потврден и од страна на директорот на Граничната полиција на БиХ, Зоран Галиќ, кој го пофали професионализмот и реакцијата на припадниците на Единицата на граничната полиција на БиХ, истакнувајќи дека, сепак, се поминало без проблеми, иако за малку можело да дојде до вооружен конфликт.

–  Оние кои доаѓаат во БиХ мора да ги почитуваат законите на БиХ, а не да покажуваат дека се над нив, изјавил Галиќ, додавајќи дека членовите на Претседателството на БиХ кога патуваат во странство секогаш ги почитуваат законите на другите држави.

Прочитајте и...  Пекинг: Вакцина против коронавирусот најрано во април

Прочитај повеќе

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат

Сантос: За да се отворат преговорите со ЕУ политичките актери во Албанија треба да бидат обединети

Слободен печат

Дачиќ: Јамајка не извести дека не ја признале независноста на Косово

Слободен печат

Остави Коментар

пет + 1 =

Прочитај повеќе

Мицкоски: На целата јавност и е јасно дека Заев и Катица другарувале во минатото, а ова е исходот

Слободен печат

ДУИ: Од самиот почеток се гледа дека коалицијата помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива е несериозна

Слободен печат

„Коха”: Избрзаниот твит на Хашим Тачи го блокираше признавањето на Косово од Јамајка

МИА Агенција

Борел оствари телефонски разговор со Вучиќ, Тачи и Курти

Слободен печат

Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

Слободен печат

Чолош и Ќучук: Северна Македонија ги исполни критериумите за почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат