Драма во Монако: Дете (4) седна зад воланот на Бентлито од својот татко и прегази пешак

Фото: Профимедиа

Дете на возраст од 4 години синоќа направило метеж во Монако откако седнало зад воланот на лусузниот автомобил на својот татко, а потоа удрило и тешко повредило пешак, соопшти полицијата од Монако.

Белгиски државјанин кој живеел во Монако е хоспитализиран во Ница, додава полицијата и нагласува дека тој е опериран ноќта и повеќе не е во животно загрозувачка состојба.

Драмата се одвивала пред Хотел д Пари во Монако, каде престојувал сопственикот на Бентлито и неговото семејство, кои биле од Ерменија.

„Возачот излегол од автомобилот за да ги предаде клучевите на лицето кое ги паркира возилата и тогаш детето се провлекло од задниот дел кон воланот, притиснало гас, и автомобилот прескокнал и удрил во пешак кој во тој момент поминувал покрај хотелот, соопштија од полицијата.

Останува нејасна целата ситуација со оглед на тоа што клучевите од возилото биле извадени, а возачот не се сеќава дали го изгасил моторот.

Истрагата ќе ги утврди околностите на оваа бизарна незгода.

Видео на денот