ДОЗНАЈТЕ ЗОШТО стјуардесите во авион НЕ ПИЈАТ вода, а рацете им се позади грб (ФОТО) – Слободен печат
ЗабаваМагазин

ДОЗНАЈТЕ ЗОШТО стјуардесите во авион НЕ ПИЈАТ вода, а рацете им се позади грб (ФОТО)

Интересни факти за стјуардесите

Дали сте јаделе во авион и уживате во летот, кога стјуардесата се приближува и ви нуди пијалок – но дали тој треба да се земе?

Одговорот е не, барем така вели анонимна стјуардеса на американска авиокомпанија за Бизнис Инсајдер. Поточно, таа открива дека персоналот на авиони никогаш не пие обична вода од чешма, ниту кафе или чај направен со неа.

Ова не значи дека се снобовит кои пијат само флаширана вода, туку дека се запознаени со фактот дека од осум авиони, еден не ги поминува здравствените стандарди на водата, а половина од нив едвај го поминуваат, покажува студијата за ЕПА (Агенција за заштита на животната средина).

Иако се бара регулирање на водата за пиење во авиони во последните 15 години, акција не се презема. Иако сегашната регулатива бара чести тестирања на вода и празнење и чистење на резервоарите во кои се наоѓа, таа ретко се почитува.

Во потврдувањето на ваквите гласини, повеќето авиокомпании изјавија дека тие го одржуваат здравственото ниво на водата, додека некои одбивале да коментираат.

Авионите, како машини за летање, секогаш го привлекувале вниманието на луѓето. Особено сè што е поврзано со патнички авиони, а тоа значи особено за стјуардесите. Пред неколку години, друга кратка статија за Експрес за нив предизвика голема читаност.

Фото: Принтскрин

Пред самиот лет, придружниците на летот секогаш ја користат оваа поза – причината е многу важна, но и интересна. Имено, покрај добредојде на патниците додека влегуваат, придружниците на летот мора да ги пребројат. Имаат мала бројчаница во нивните раце, за да го брои бројот на патници кои влегле во авионот и да одговара на бројот на патници запишани во официјалните документи на авионот.

Во некои случаи, оваа пребројување може да помогне на стјуардесата да ја процени тежината на авионот и дали товарот во трупот да се префрли за да се постигне рамнотежа, но и да се придвижат патниците кога станува збор за мали авиони.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close