ДОЗНАЈТЕ ЗОШТО стјуардесите во авион НЕ ПИЈАТ вода, а рацете им се позади грб (ФОТО)

Дали сте јаделе во авион и уживате во летот, кога стјуардесата се приближува и ви нуди пијалок – но дали тој треба да се земе?

Одговорот е не, барем така вели анонимна стјуардеса на американска авиокомпанија за Бизнис Инсајдер. Поточно, таа открива дека персоналот на авиони никогаш не пие обична вода од чешма, ниту кафе или чај направен со неа.

Ова не значи дека се снобовит кои пијат само флаширана вода, туку дека се запознаени со фактот дека од осум авиони, еден не ги поминува здравствените стандарди на водата, а половина од нив едвај го поминуваат, покажува студијата за ЕПА (Агенција за заштита на животната средина).

Иако се бара регулирање на водата за пиење во авиони во последните 15 години, акција не се презема. Иако сегашната регулатива бара чести тестирања на вода и празнење и чистење на резервоарите во кои се наоѓа, таа ретко се почитува.

Прочитајте и...  Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Во потврдувањето на ваквите гласини, повеќето авиокомпании изјавија дека тие го одржуваат здравственото ниво на водата, додека некои одбивале да коментираат.

Авионите, како машини за летање, секогаш го привлекувале вниманието на луѓето. Особено сè што е поврзано со патнички авиони, а тоа значи особено за стјуардесите. Пред неколку години, друга кратка статија за Експрес за нив предизвика голема читаност.

Фото: Принтскрин

Пред самиот лет, придружниците на летот секогаш ја користат оваа поза – причината е многу важна, но и интересна. Имено, покрај добредојде на патниците додека влегуваат, придружниците на летот мора да ги пребројат. Имаат мала бројчаница во нивните раце, за да го брои бројот на патници кои влегле во авионот и да одговара на бројот на патници запишани во официјалните документи на авионот.

Прочитајте и...  Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Во некои случаи, оваа пребројување може да помогне на стјуардесата да ја процени тежината на авионот и дали товарот во трупот да се префрли за да се постигне рамнотежа, но и да се придвижат патниците кога станува збор за мали авиони.

Прочитај повеќе

Лепа Брена и Боба заминаа за Монако – Во приватниот авион уживаа во прекрасниот поглед и луксузното вино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Како да пиеш пиво кога носиш маска: Генијален трик кој ќе се користи и во нашата земја! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Раперот Раста ја подбрал поранешната сопруга Ана Николиќ: Мајка си, не смееш да ги затвораш кафеаните! (ФОТО)

Васко Спасоски

ШОК ЗАБРАНИ – Новиот правилник за однесување на грчките плажи целосно ќе го промени начинот на кој летувавме досега

Слободен печат

Игор по Инстаграм драмата објави фотка со Северина: Ова е љубов која не се мери со лајкови (ФОТО)

Слободен печат

Лила Филиповска објави чудна фотографија на Инстаграм, па и порачаа: Избричи си ги рацете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се заканија со тужба од 10 милиони – Телохранителот на најпознатиот брачен пар изнесе приватни детали во јавноста, страстите не се смируваат

Слободен печат

Тамара Тодевска славеше роденден: Погледнете колку години наполни! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Те сакам и го сакам животот кој заедно го живееме“ – Ренди Гербер и Синди Крафорд прославија 22-годишнина од бракот (ФОТО)

Слободен печат

Цеца против Карлеуша на суд: Јас дојдов, таа не, да не се развлекува веќе ова! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лепа Брена: Фотографија која ми буди чувства, татко ми Абид – мојата најголема поддршка (ФОТО)

Слободен печат

На Џамбазов му се погоди: Додека тој пее, неговата девојка Илина бруси со брусалица облечена во секси чорапи (ВИДЕО)

Васко Спасоски