Дождовните црви помагаат да се произведе исто толку жито како Русија, велат истражувачите

Црви илустрација / Фото GWI/Kevin Howchin / Garden world images / Profimedia

Придонесот на дождовните црви во светската жетва на жито се совпаѓа со оној на Русија, се наведува во студијата што ја документира нивната огромна улога во производството на храна.

Ова изнесува 140 милиони тони храна годишно, велат истражувачите, што би ги направило дождовните црви четврти по големина светски производител. Русија произвела 150 милиони тони во 2022 година и очекува да произведе 120 милиони тони оваа година, пренесува Гардијан.

Безрбетниците кои живеат во почвата придонесуваат за 6,5% од жетвата на жито, според студијата објавена во Нејчр Комјуникејшонс оваа недела. Посевите вклучуваат ориз, пченка, пченица и јачмен. Ако еден просечен леб се состои од 15 парчиња, тоа значи дека по едно парче леб зависи од активноста на црвите што треба да го произведуваат.

Земјените црви придонесуваат за одгледување на 2,3% мешунки, кои вклучуваат соја, грашок, наут и леќа. Ова е веројатно помала бројка бидејќи мешунките можат да го поправат сопствениот азот, што ги прави помалку зависни од црви, велат истражувачите.

Додека црвите се движат и хранат под земја, тие ја разградуваат органската материја и ја проветруваат почвата, зголемувајќи ја плодноста и правејќи хранливи материи достапни за помалите организми. Тие исто така им помагаат на почвите да ја заробат и задржат водата.

Научниците одамна беа свесни дека присуството на дождовни црви ги прави посевите да растат подобро – натуралистот Чарлс Дарвин пишувал за тоа уште во 1881 година – но пред ова истражување не се знаело колку.

„Ова е првиот обид за кој сум свесен дека се обидува да земе едно парче од биолошката разновидност на почвата и да каже: „Во ред, ова е вредноста на тоа; тоа е она што ни го дава на глобално ниво“, рече водечкиот истражувач Стивен Фонте од Државниот универзитет во Колорадо. „Почвите се само толку сложено живеалиште, но навистина има многу малку напори да се разбере што значи таа биолошка разновидност за нашите глобални приноси.

Истражувачите го разгледаа влијанието на црвите врз зрната и мешунките преку анализа и преклопување на мапи на својствата на почвата и приносот на културите со глобален атлас на изобилство на дождовни црви.

Земјените црви придонесоа пропорционално повеќе во областите на глобалниот југ: 10% од приносот на жито во суб-сахарска Африка и 8% во Латинска Америка и Карибите, се сведува на црви, велат истражувачите. Ова е веројатно затоа што овие фармери имаат тенденција да користат помалку ѓубрива и пестициди, потпирајќи се наместо тоа на ѓубриво и гнили органски материи, што помага да се зголеми изобилството на дождовни црви.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот