ДОСЕГА НЕВИДЕНО ВИДЕО ОД МИЛОШЕВИЌ ВО ЗАТВОРОТ ПРЕД ПАТОТ ЗА ХАГ! Седи мирно се смее, стражарот му пали цигара

Новинарот Стефан Цветковиќ пред неколку часа на својот Фејсбук профил објави видео на кое се гледа поранешниот претседател на Сојузна Република Југославија, Слободан Милошевиќ, наводно пред самиот трансфер од Тузла (БИХ) во Хаг во 2001. година.

На видеото се гледа како Милошевиќ влегува во една просторија, се претпоставува во американската воена база во кампот „Игл“ во Босна и Херцеговина, заедно со едно лице во воена униформа. По влегувањето Милошевиќ е во друштво на полицаец со кој мирно разговара. Во еден момент Милошевиќ зема цигара, а стражарот му ја пали.

Фотографије хапшења Слободана Милошевића 1. априла 2001. Кевин Цуртис чита права ухапшеном. Овим чином Милошевић је формално ухапшен у име Трибунала.

Publiée par Stefan Cvetkovic sur Jeudi 22 août 2019

Според податоците достапни за српската јавност, околу 19 часот на 28 јуни во 2001 година започнало приведувањето на Милошевиќ во Хаг. Тој стигнал во белградската населба Бањица, пратен е само со еден мерцедес, каде го сочекале три хеликоптери и обвинителот на меѓународниот трибунал, Кевин Куртис.

Прочитајте и...  Арсовска: На сите во државата, им е потребен систем, владеење на правото и функционални институции

Откако му се прочитани правата, Милошевиќ се упатил во хеликоптер, а потоа застанал и ја изговорил познатата реченица: „Знаете ли денес дека е Видовден, Срби?“

Патот од Бањица го водел во Босна, односно Тузла во кампот „Игл“, а од таму е одведен во Хаг.

Snimak pred izručenje Slobodana Milošević iz Bosne i Hercegovinе za Holandiju 2001

Publiée par Stefan Cvetkovic sur Jeudi 22 août 2019

Прочитај повеќе

Пендаровски: Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител, после ја напушти

Слободен печат

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза

Слободен печат

Екстрадиран во САД синот на предводникот на најмоќниот наркокартел во Мексико

Слободен печат

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат

СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛО: Украинска министерка ќе мине две недели во карантин со евакуираните од Вухан

Слободен печат

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Остави Коментар

18 − 11 =

Прочитај повеќе

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат