ДОСЕГА 250 ПОТЕНЦИЈАЛНИ ЖРТВИ: Пензиониран хирург силувал малолетни пациенти!

Француското обвинителство идентификувало 349 потенцијални жртви на пензиониран хирург осомничен за силување малолетни пациенти во речиси 30 години од својата работа.

– 229 лица се сослушани од кои 197 поднесоа тужби, изјави државната обвинителка Лорелин Перифит.

– Станува збор за постапка досега невидена како по начинот на кој се откриени фактите од обвинителството и по бројот на лица. Досега има 250 потенцијални жртви, додаде таа.

Жоел ле Скоурнес (68) е во затвор откако пред две години против него беше поднесена тужба за силување и други полови напади врз четири жртви кои биле малолетни во време на извршување на делото.

Прочитајте и...  Анкета: Поголемиот дел од Хрватите бараат отворање на границите

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат