Дориев: Можеме да бидеме втори, клучно ќе биде со Вардар – Слободен печат
СпортФудбал

Дориев: Можеме да бидеме втори, клучно ќе биде со Вардар

Се ближи крајот на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, Шкендија ја одбрани титулата, но затоа се води битка за второто место меѓу Вардар и Академија Пандев.

Тоа го нагласи и еден од важните играчи на „пандевци“, Дориев кој верува дека може неговиот клуб да дојде до втората позиција, односно бидат пред скопските „црвено-црни“.

Освен тоа, струмичката екипа ќе игра и финале во Купот каде што силите ќе ги одмерат против Македонија ЃП.

– Па добро, како и што знаете се подготвуваме истовремено и за финалниот куп меч на 22 мај. Секако дека нема да ги оставиме и тие два лигашки натпревари против Шкендија и Вардар. Имаме добри шанси да се најдеме на второто место на табелата, затоа што Вардар ни доаѓа во последното коло и мислам дека ќе се одлучува оваа средба – ни изјави фудбалерот на Академија Пандев, Љупче Дориев.

Моментно во генералниот пласман Шкендија е на врвот со недостижни 76 бодови, Вардар е втор со 60, Академија Пандев на третата позиција (57), а далеку зад нив е Шкупи (44).

Во следното претпоследно коло на 19. мај играчите на тренерот Југослав Тренчовски ќе гостуваат во Тетово кај старо-новиот шампион, а во истиот термин од 16:30 часот една недела подоцна ќе го пречекаат Вардар.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close