Донесена одлука во Осло: Косово не може да учествува на Евровизија – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Донесена одлука во Осло: Косово не може да учествува на Евровизија

За формирање на една нација ништо не е поважно од учеството на Евровизија, порачуваат политичарите од Приштина.

Членките на Европската радиодифузна такса (ЕБУ) не прифатиле да се измени статусот и Косово да биде рамноправен член. Промените во статутот кои би му помогнале на Косово да се приклучи на радиодифузната унија не се прифатени, па тие ќе треба да почекаат пред да го имаат своето деби на Евросонг.

„Членките на ЕБУ не прифатија да се измени статусот и Косово да биде рамноправен член. Причините кои РТС ги наведе се дека самопрогласената држава Косово сака во ЕБУ поради политички потези“, вели Мики Манојловиќ, кој присуствувал на заседавањето, а пренесува Курир.

„Европската радиодифузна унија е важна за нас. За формирање на една нација ништо не е поважно од учеството на Евровизија“, порачуваат политичарите од Приштина.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close