Дончиќ наскоро го добива најголемиот договор во историјата на НБА?

Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Според најавите на американските медиуми, Лука Дончиќ е многу блиску да го добие најголемиот договор во историјата на НБА лигата кој ќе биде вреден 318 милиони долари и ќе има важност пет години.

Наводно, Дончиќ добил само еден услов од Далас за овој договор, а тоа е да биде избран во ол-стар тимот, а такво нешто скоро и да не се доведува во прашање. Новиот договор на Дончиќ би требало да стапи на сила од 2025 година.

Според тој договор Дончиќ би добил 70 милиони долари годишно што е убедливо најмногу за поединечна сезона, скоро 20 милиони повеќе од досега најплатениот Стеф Кари со 51.9 милиони долари. Зад Кари со по 47.6 милиони долари се Дурант, Леброн, Јокиќ и Ембид.

Во минатата сезона Дончиќ имаше просек од 32.4 поени, 8.6 скокови по натпревар и осум асистенции.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот