Дончиќ во идеалната петорка во НБА, Јокиќ во вториот тим

Кошаркарот на Далас маверикс е избран во најдобрата петорка во НБА лигата, додека центарот на Денвер се најде во втората петорка.

Признанието за одличните игри во регуларниот дел од сезоната за Лука Дончиќ дојде денеска со изборот во идеалната петорка на НБА лигата.

Словенечкиот кошаркар е убедливо најмладиот член на идеалниот тим додека Леброн Џејмс е најстар и по рекорден 16. пат се најде во ова друштво.
Покрај Дончиќ и Џејмс, во идеалната петорка се наоѓаат уште и Јанис Адетокумпо, Ентони Дејвис и Џејмс Харден.

Џејмс и Харден во изборот добија максимални 500 гласови, Харден доби 474, Дејвис 455, додека Дончиќ 416 гласови.

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ кој е најзаслужен што неговата екипа ќе игра во финалето на Западната конференција е избран во втората најдобра петорка задно со Демиен Лилард, Каваи Ленард, Крис Пол и Паскал Сиакам.

Прочитајте и...  Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Најдобрите петорки за регуларниот дел од НБА лигата ги избира панел од преку 100 новинари ширум светот, а играчите добиваат по пет поени за првиот тим, три поени за вториот и еден поен за третиот тим.

Како критериум во гласањето и изборот на најдобрите петорки се натпреварите кои се играа до 11. март, односно до прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат

Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Слободен печат