Донарума си најде нов клуб, си оди од Серија А?

epa08579671 Milan's goalkeeper Gianluigi Donnarumma saves a shot during the Italian Serie A soccer match AC Milan vs Cagliari Calcio at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 01 August 2020. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Голманот на италијанската репрезентација, Џанлуиџи Донарума наводно постигнал договор со ПСЖ и по шест години си заминува од голот на Милан.
Според неофицијалните информации, Донарума наскоро ќе потпише договор со францускиот тим, а не е исклучено првата сезона да ја помине на позајмица во некој друг клуб, а како како опција се наведува екипата на Рома.

На Донарума на 30 јуни ќе му истече договорот со Милан кој одлучи да не подлегне на уцените на агентот на голманот, Мино Рајола, кој бараше 10 милиони евра годишна плата за голманот, а за себе провизија од дури 20 милиони евра.

Видео на денот