ДОМИНИРА МЕРЦЕДЕС: Хамилтон со пол позиција во Монако!

Хамилтон освен тоа што ќе стартува како прв, воедно оствари и рекорд на патеката (1:10,166). Веднаш зад Британецот заврши неговиот тимски колега од редовите на Мерцедес, Валтери Ботас.

Последниот трет дел од квалификациот циклус беше највозбудлив, Ботас возеше одлични кругови, но како да застана во самиот финиш.

Тоа секако го искористи шампионот кој беше побрз за вкупни 86 илјадити делови од секундата, а оваа пол позиција го доближува кон нова победа, што била негова четврта сезонава.

Вториот ред го пополнуваат Ферштапен (Ред Бул) и Фетел (Ферари). Првата „десетка“ ја сочинуваат уште Гејсли (Ред Бул), Магнусен (Хас), Рикиардо (Рено), Квјат (Торо Росо), Саинц (Мекларен), Албон (Торо Росо).

Прочитајте и...  Олимписки базен: Гужви пред соблекувалните, температура на влез не се мери, Бухова вели не можеле стражари да бидат

Новата трка од Формула 1 шампионатот во Монако ќе се одржи в недела со почеток од 15:10 часот.

После пет трки во генералниот пласман кај возачите води Хамилтон со 112 бодови, седум повеќе од Ботас, а далеку зад нив на третата позиција е Ферштапен (66).

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат