Доминација на Мерцедес, Хамилтон најдобар во Сочи

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше денеска на трката за Големата награда на Русија и се доближи до освојување на шестата шампионска титула.

Ова е негова вкупна 82 победа во кариерата, деветта оваа сезона, а четврта во Русија. Дојде до триумфот во Сочи со резултат 1 час, 33 минути и 38.992 секунди, а воедно петкратниот светски шампион освои и додатен бод за најбрз круг на трката.

На пет трки до крајот на сезоната Хамилтон има 73 бодови предност пред тимскиот колега Валтери Ботас кој на крајот беше второпласирани со скоро четири секунди заостанување. Победничкиот подиум го пополни членот на Ферари, Шарл Леклер, кој ја имаше пол позицијата од саботните квалификации.

Следува дуото на Ред Бул, Макс Верстапен и Александар Албон, кој трката ја почна од „боксот“. На шестата позиција се најде возачот на Мекларен, Карлос Сајнц, седми Серхио Перес од Рејсинг Поинт, а осми Ландо Норис од Мекларен.

Прочитајте и...  Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Наредната трка ќе се вози на 13 октомври за Големата награда на Јапонија.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат