Доминација: Топ осум најгледани натпревари во историјата на Евролигата се на Партизан

Фото: KK Partizan Mozzart Bet

Кошаркарите на Партизан доминираат на листата најгледани натпревари во Евролигата.

Екипата на Жељко Обрадовиќ овој петок против Олимпијакос направи голем исчекор кон пласманот во топ осум тимови во елитното кошаркарско натпреварување. Но, овој натпревар ќе биде запаметен и по друга бројка.

Со 20.003 посетители на трибините, натпреварот од последното коло во Евролигата стана најгледаниот натпревар оваа сезона. Исто така овој натпревар е и на шестото место во конкуренцијата натпревари со најголема посета во историјата на најелитното европско кошаркарско натпреварување.

Она што е посебно интересно е што првите осум места за натпревари со најголема посетеност ги држи токму Партизан.

НАЈГЛЕДАНИ НАТПРЕВАРИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ЕВРОЛИГАТА

2008/09: Партизан – Панатинаикос (22.567 гледачи)

2013/14: Партизан – Реал Мадрид (21.374)

2009:10: Партизан – Макаби (21.367)

2008/09: Партизан – ЦСКА Москва (21.352)

2009/10: Партизан – Макаби (20.783)

2022/23: Партизан – Олимпијакос (20.003)

2022/23: Партизан – Фенербахче (19.661)

2022/23: Партизан – Макаби (19.011)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот