Домбровскис: Мора да се навикнеме на повисоки камати на кредитите

Потпретседателот на Европската комисија Валдис Домбровскис/EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Извршниот потпретседател на Европската комисија за економија, Валдис Домбровскис е во посета на Хрватска, а во интервју за ХРТ го коментираше влезот на Хрватска во еврозоната, инфлацијата и националниот план за закрепнување и отпорност.

На прашањето како го толкува фактот што во исти малопродажни синџири истите производи во земји како Германија и Австрија се поевтини отколку во Хрватска, Домбровскис рече дека прво им честита на хрватската влада и народ за големиот успех за приклучување кон еврозоната и Шенген, пренесе Индекс хр.

„Што се однесува до поскапувањето, тоа навистина е нешто што треба внимателно да се следи. Треба да се каже дека хрватските власти помогнаа во спроведувањето на голем број мерки за справување со поскапувањето, вклучително и двојното известување за цените“, рече тој.

„Исто така, инспекцијата што ја воведоа хрватските власти, која може да изрекува казни за неоправдано зголемување на цените. Ако ја погледнете инфлацијата во еврозоната и во Хрватска, исто така треба да се каже дека таа горе-долу ги следи истите тенденции“, додаде потпретседател на ЕК.

„Инфлацијата во Хрватска е пониска од инфлацијата во земјите од Централна и Источна Европа кои веќе го воведоа еврото. Важно е да се разгледаат овие две работи одделно, повисока инфлација и во еврозоната и на глобално ниво“, рече тој.

Запрашан дали граѓаните треба да се плашат што ќе се случи со нивните постојни заеми и каматни стапки, Домбровскис рече дека Европската централна банка сега ја заострува монетарната политика, која вклучува зголемување на референтните каматни стапки, за да се бори против растечката инфлација и дека ова е стандардниот одговор. на монетарната политика.политики.

„Секако, тука ќе се вклучат и зголемување на трошоците за заемот, односно ратите од кредитот. Ратите од кредитот, доколку каматната стапка е фиксна, нема да се менуваат, а доколку се работи за променлива каматна стапка, тогаш ратата ќе се подигне како и референтна каматна стапка“, додаде тој.

Тој рече дека инфлацијата во изминатите години била ниска, а сега треба да се навикнеме на повисоки камати.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот