17.8 C
Скопје

Домашна задача за фаворитите

Лидерот на табелата, Шкендија како и Вардар и Академија Пандев во денешното 29. коло од првата фудбалска лига, бодовите за заверка на пласманот во Европа, ќе ги бркаат пред своите навивачи.

Шкендија против Македонија ЃП ќе се обиде да дојде чекор поблизу до одбраната на титулата. Тетовскиот клуб има 63 бодови, дури 12 повеќе од второпласираниот Вардар кој на стадионот Борис Трајковски во Маџари ја пречекува втората екипа од Тетово, Ренова. Ова ќе биде одлична можност за Вардар да се одмазди за поразот од 0:4 на стартот од пролениот дел од сезоната.

Возбудувања се очекуваат во Струмица, каде Академија Пандев во градската пресметка е домаќин на Беласица на која бодовите и се потребни во борбата за опстанок.

ПРВА ЛИГА, 29. КОЛО (16 ч.):
Шкендија – Македонија ЃП
Вардар – Ренова
Академија Пандев – Беласица
Победа – Шкупи
Силекс – Работнички

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар