Домашен путер (РЕЦЕПТ)

Еднаш пробајте од овој путер и постојано ќе го подготвувате.

За да го подготвите потребни ви се следните намирници:

1/2 чаша за кафе, млеко или вода

1 чаша масло за јадење

1 жолчка

малку сол

лимон

Подготовка:

Пред да почнете со подготовката на путерот имајте при рака, миксер, две чинии со различна големина за да можете да ги ставите една во друга и мраз.

Во поголемата чинија истолчете го мразот и додајте малку вода за на тој начин да се одржува температурата околу 0 степени Целзиусови. Помалата чинија ставете ја во мразот и почнете со подготовката на домашниот путер.

Загрејте ги водата и маслото на околу 40 степени. Потоа тргнете ги од оган и истурете ги во чинијата во која веќе се наоѓа мразот. Веднаш ставете ја жолчката и со миксер мешајте ја на најмалата брзина. Потоа постепено додавајте ја млаката вода или пак млекото и повторно убаво изматете ја смесата, но сега со најголема брзина на миксерот. На крај, додајте сок од еден исцеден лимон и повторно убаво промешајте. Во вашиот домашен путер можете да додадете зачини по желба.

Прочитајте и...  Едноставен тест со кој можете да ја проверите состојбата на белите дробови

Вака подготвениот путер, префрлете го во соодветен сад и чувајте го во фрижидер. Затоа што во него има свежа жолчка, препорачливо е да го изедете во рок од два до три дена.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски