Домашен притвор за „љубител“ на оружје – Слободен печат
Хроника

Домашен притвор за „љубител“ на оружје

Триесет и осумгодишен скопјанец е во домашен притвор, откако судија на претходна постапка по барање на обвинителството му ја одредило оваа мерка.

Триесет и осумгодишен скопјанец е во домашен притвор, откако судија на претходна постапка по барање на обвинителството му ја одредило оваа мерка.

Како што денес известија од Јавното обвинителство, скопјанецот е осомничен за кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Кај него дома се пронајдени 73 куршуми, од кои 67 парчиња од кинеско и 6 од албанско производство.

Куршумите биле наменети за испалување од различни видови репетирачки, полуавтоматски и автоматски огнени оружја.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close