Домаќинствата без деца имаат најголем ризик од сиромаштија

Кога се анализираат домаќинствата кои живеат со деца, само Македонија и Турција се со нешто повеќе од 44,5 проценти од вкупното население изложено на ризик да се лизне во сиромаштија.

Домаќинствата без деца во Македонија во просек имаат најголем ризик од сиромаштија во Европа, при што 36,6 процент добиваат помалку од 60 проценти од просечниот приход по порамнувањето, соопшти „Евростат“.

Европската унија (ЕУ) смета дека оние што се изложени на ризик се оние кои се лишени од четири од деветте категории: редовно плаќање на наемнини или комунални услуги, доволно загревање, оброци со месо или риба секој втор ден, еднонеделни одмори надвор од домот, автомобил, машина за перење, ТВ или телефон.

Слична е состојбата во Србија (37,1 проценти), Латвија (35,5) и Бугарија (35,2).

Најранливата категорија според истражувањето e населението кое живее во еднинечно домаќинство.

Кога се анализираат домаќинствата кои живеат со деца, само Македонија и Турција се со нешто повеќе од 44,5 проценти од вкупното население изложено на ризик да се лизне во сиромаштија.

Прочитајте и...  Забрана за камиони на патот Гостивар-Стража

Земјите со најнизок ризик во обете забележани категории се Чешка, Исланд и Словачка, каде стапката на ризик од сиромаштија не надминува 14 проценти.

Евростат, исто така, потенцира дека околу седум проценти од домаќинствата на ЕУ во 2018 година не успеале да ги платат навреме своите закупнини или сметки за комунални услуги во изминатите 12 месеци.

Најлошата состојба е во Грција и Бугарија, каде околу една третина од сите домаќинства доцнеле со плаќањето, а најдобра е состојбата во Холандија, каде само еден и пол процент од жителите не ги плаќале своите сметки редовно.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 21/01/2020 - 12:32 at 12:32

Е ова е жалосно некој да спие на картони на улица на -20 степени некој да краде милијарди и ништо да не му фали? имате ли совест да ли ви е совеста чиста?каде живеете вие какво срце имате? јас да сум како човекот ќе бидам проблем номер еден па барем ќе му биде топло таму каде ќе иде и така нема никого од фамилија немате ли жалост? ама за жал него ќе го осудите за него имате храброст за за криминалците имате само пари и ништо друго. Брука невидена. во 21 век.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција