Дома имате вишок печена тиква? Еве ви предлог за есенска салата

есенска салата
pundapanda / Alamy / Alamy / Profimedia

Есенскиот период е совршен за хранливи салати со сезонски овошја кои ги имаме во изобилие. Една таква салата е токму оваа. Нема да ви одземе многу време, а ако дома имате остатоци од печената тиква што ја направивте за половина маало, рециклирајте ја баш на овој начин.

За да ја направите салатата еве што ви е потребно.

Потребни состојки:

  • Големо парче печена тиква сечена на коцки
  • Едно зелено јаболко на ленти
  • Пакување рукола
  • Неколку ленти пршута
  • Пармезан на ленти
  • Маслиново масло
  • Балсамико
  • Сол и бибер

Подготовка:

Во длабока чинија ставете ја измиената рукола, додајте ги јаболкото на ленти, коцките тиква, посолете, зачинете со балсамико и маслиново масло и украсете со големи парчиња пармезан и пршута. За есенски ефект, можете да додадете одозгора и тостиран печен орев.

Уживајте!

 

Видео на денот