ДОМ: Екологијата треба да стане државен приоритет

Граѓаните бараат брза и ефикасна испорака на ветеното, па сите политички фактори треба да се вложат целосно, за да ја извлечат државата од зона на чекање, во зона на надеж! Ова беше генералниот заклучок од вчерашната седница на Централниот одбор на ДОМ, по дискусиите за политичката состојба во земјава и за неопходните чекори што мора да ги направат институциите на кус и на среден рок, се вели во партиската реакција од ДОМ.

Во реакцијата велат:

„Една од критичните точки, на која има огромен број граѓански поплаки, е и екологијата во најшироката смисла. ДОМ, како зелена партија, го споделува незадоволството од третманот на екологијата во вкупните политики, каде на неа се гледа како на непотребен потрошувач, а не како реална потреба и инвестиција во здравјето и квалитетниот живот на граѓаните. Екологијата сеуште им пречи на поединци и групи, на кои бизнисот им е пред здравјето.

Прочитајте и...  Партиите ги подготвуваат изборните листи кои треба да бидат доставени до 12 март на полноќ

Затоа, ДОМ бара екологијата да стане државен приоритет во вистинската смисла, онака, како што е зацртано и договорено во предизборните програми! Тоа значи почитување на основните начела за заштита на животната средина, почитување на експертските мислења во оваа сфера, доследна примена на законите кои на солиден начин ја регулираат, како и носење на законски и подзаконски акти секаде каде што фалат.

Не може да се прифати нарушување на животната средина во градовите и населените места со штетни урбанистички решенија, во интерес на грст поединци од градежниот бизнис. Неодржливи се опасни зафаќања во заштитените подрачја, било да се работи за рудници, хидроцентрали или вулгарно бетонирање на скапоцен простор како што е Охридскиот регион!

Прочитајте и...  Милошоски денеска на Рускоска ќе ѝ ги предаде „бомбите“ за Заев

Прочитај повеќе

Колку кокаин заплени МВР? Македонија била крајна дестинација

Слободен печат

Чулев не ја потврдува количината на запленетата дрога во Сарај

Слободен печат

Бугарскиот патријарх Неофит: Православните браќа во Македонија може да сметаат на наша поддршка

Слободен печат

Пратеничката листа на ДУИ во петтата изборна единица ќе ја предводи Џафери?

Слободен печат

Македонските деца имаат релативно светла иднина

Слободен печат

Грипот ги изненади здравствените власти, мерки за заштита сè уште нема

Мими Ш. Петкова

Остави Коментар

Осумнаесет + 17 =

Прочитај повеќе

Димитров: Шпанија ќе биде дел од заедничката победа и успешните вести од нашиот регион

Слободен печат

Владата демантира: Постапивме согласно закон, ги поништивме незаконските решенија на министерот Чулев

Слободен печат

Петровска: Постапката за набавка на лични документи е во тек

Слободен печат

Кандидатите за пратеници ќе можат да собираат потписи и на нотар

Слободен печат

Кој ја блокира техничката влада? ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ

Преку видео-конференциска врска во Кривичен ќе сведочи Ресмије Аземи за „Титаник 3″

Слободен печат