Долговечен лекар: На 98 години прегледува по дваесет пациенти во еден ден (ВИДЕО)

Кога францускиот лекар, Кристијан Шенај го прими својот прв пациент во 1951 година, пеницилинот бил најмодерниот лек. Тој денеска има 98 години и сè уште прима пациенти во својата амбуланта, два пати во неделата, на некои од нив тој им служи со децении.

Без ниту еден здраствен проблем, дури не носи очила додека работи, Шенај не гледа ништо атрактивно да седи дома и само да живее од својата пензија.

-Ако имате над 60 години веќе се водите како старец, вели тој без да го прифати тој факт.

Шенај прима по 20 пациенти во работниот ден. Според него новоста е што пациентите сами на интернет ја наоѓат дијагнозата и потоа доаѓаат кај него.

Прочитајте и...  Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Просечната возраст на франацуските лекарите и медицинскиот персонал во пензија е 67 години.

Прочитај повеќе

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

МИА Агенција

Денес е Петровден

МИА Агенција

Сончево со засилен ветер, од утре пад на температурата за пет степени

Горан Наумовски