Долговечен лекар: На 98 години прегледува по дваесет пациенти во еден ден (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Долговечен лекар: На 98 години прегледува по дваесет пациенти во еден ден (ВИДЕО)

Без ниту еден здраствен проблем, дури не носи очила додека работи, Шенај не гледа ништо атрактивно да седи дома и само да живее од својата пензија.

Кога францускиот лекар, Кристијан Шенај го прими својот прв пациент во 1951 година, пеницилинот бил најмодерниот лек. Тој денеска има 98 години и сè уште прима пациенти во својата амбуланта, два пати во неделата, на некои од нив тој им служи со децении.

Без ниту еден здраствен проблем, дури не носи очила додека работи, Шенај не гледа ништо атрактивно да седи дома и само да живее од својата пензија.

-Ако имате над 60 години веќе се водите како старец, вели тој без да го прифати тој факт.

Шенај прима по 20 пациенти во работниот ден. Според него новоста е што пациентите сами на интернет ја наоѓат дијагнозата и потоа доаѓаат кај него.

Просечната возраст на франацуските лекарите и медицинскиот персонал во пензија е 67 години.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close