Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Влијанието на еврото порасна за 0,25 отсто во однос на доларот, па утрово изнесуваше 1,1329 долари.

По тринеделен пад, на пазарот со валути индексот на доларот и понатаму е под притисок, бидејки инвеститорите вложуваат во ризични валути и очекуваат, што се однесува до пандемијата, дека најлошото е завршено.

Во такви околности, индексот на доларот во однос на останатите најважни светски валути при денешното тргување ослабна за 0,2 отсто, на 96.452 бода.

Бројот на новозаразени во САД продолжи да расте и за време на викендот, при што само на Флорида нивниот број во последните 24 часа скокна за повеќе од 15 илјади, надминувајќи го рекордниот дневен пораст на Њујорк од април.

– Растот на бројот на новозаболени не е позитивна вест, но пазарите по се изгледа се уште сметаат дека ситуацијата со повторно воведување на нови рестрикции на економските активности е далеку, истакнува Јукио Ишизуки, стратег при Даива Секјуритис.

Прочитајте и...  Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Влијанието на еврото притоа порасна за 0,25 отсто во однос на доларот, па утрово изнесуваше 1,1329 долари.

Доларот забележа и благ пад во однос на јенот и тој сега се тргува по цена од 106,83 јени, што е најблиска разлика во изминативе две недели од 106,635 јени, која беше забележана во петокот.

 

 

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат