Документарна театарска претстава „Жени“ за подигнување на свеста за ракот кај жените

На 27-ми август, вторник во 20.00 часот ќе се одржи премиерата на документарната театарска претстава „Жени“, што е изработена по текстови на жени болни од рак.

Премиерата е веќе распродадена, додека втората изведба е на 30-ти август, петок во 20.00 часот, а третата во 1-ви септември, недела во 20.00 часот.

Од 2014та година, во Хотел Театар, Битола, функционира здружението за поддршка на жени болни од рак – ОДРАЗ, во чиишто рамки до денес учествувале над педесетина жени болни од рак, коишто ја преживеале болеста или сеуште се борат со неа.

Состаноците на групата ги водат психијатар и доктор на науки Гордана Ристевска Димитровска и психолог Билјана Атанасовска Видановиќ.

Во 2017та година, во Интимен Театар, Битола, по идеја на режисерката Софија Ристевска Петрушева, започна иницијатива за создавање на театарска претстава, во којашто ќе учествуваат, ќе глумат, жени од групата, зборувајќи за болеста и за нивната битка со неа. Ова лето конечно се реализира конкретниот проект – театарска претстава, којашто се создаде по документарни текстови од самите жени.

Прочитајте и...  Во мај речиси 100 процентен пад на бројот на туристи

Во претставата учествуваат Невена Стерјевска, Катерина Петровска и Трендафилка Киклевска кои ја споделуваат својата борба со ракот на дојка, и ракот на матка, како и Зорица Цибалевска, којашто минатата година ја изгуби својата мајка Летка Андреевска, којашто беше голем поборник за создавање на уметност, како начин за борба против депресијата кај болните од рак. Основна цел е со овој проект да се подигне свеста за редовни прегледи, што би довело до брзо дијагностицирање на ракот, со што би се намалила огромната бројка на заболени од рак, посебно во Пелагонискиот регион.

Претставата е финансирана од Општина Битола и Бит Фест ’19.

Прочитај повеќе

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање

Слободен печат

ОН: Уште 130 милиони луѓе би можеле да гладуваат заради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

Слободен печат

Јуроп тудеј: Оздравените од коронавирус патат од замор, отежнато дишење и болка во мускулите

Слободен печат

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат

Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

Слободен печат

Македонија утре избира власт

Соња Христовска Угриновска

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Слободен печат