ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА ГРЕТА ТУНБЕРГ: Приказната за активистката против климатски промени во 2020 година на големото платно

Документарен филм за Грета Тунберг е највен за идната година. Приказната ќе ја следи шведската тинејџерка од првиот ден од нејзината борба против климатските промени, но и тоа колку политика има во таа борба.

Филмот, чиј работен наслов е „Грета“, ќе го режира Нејтан Гросман. Во него ќе се содржи и нејзиното учество на меѓународните протести, како и говорите одржани годинава на Самитот на ОН во Њујорк и на Самитот за климата во Мадрид.

Планирано е филмот да се сними и премиерно да биде прикажан наредната 2020 година.

Тунберг неодамна, во угледното списание „Тајм“, беше прогласена и за личност на годината поради нејзината кауза и борба.

Прочитајте и...  Пендаровски смета дека треба да се декриминализира марихуаната

Поврзани вести

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

ФОТО: Албанец стана хит во регионот – го „облече“ своето ауди во свечено руво

Слободен печат

Османи: Не постои друго решение со Бугарија освен спроведување на Договорот за добрососедство

Слободен печат

На тајна локација се одржува судењето на Србин и Холанѓанец за убиство на градоначалник

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian