18 C
Скопје

Докторка загина во експлозија на бомба во Авганистан

Локалните власти во источниот авганистански град Џалалабад потврдија дека една докторка е убиен во денешната експлозија на бомба поставена на пат, само неколку дена откако тројца новинари беа убиени во истиот град.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата Нангархар изјави дека докторката, чие име не се открива, патувала на работа во родилиште, кога настрадала во експлозија на бомба поставена покрај пат. Повредено е едно дете, но засега никој не презеде одговорност за нападот.

Авганистанската Влада и некои странски сили ги обвинуваат талибанските бунтовници за многу вакви напади и тврдат на овој начин оваа милитантна група предизвикува страв со избегнување големи жртви меѓу цивилите, но талибанците негираат дека се вмешани.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар