Докторка сподели одличен трик: Направете ја маската за лице уште поефикасна против коронавирусот (ВИДЕО)

Носењето маска стана задолжително во јавниот превоз и затворените простории, а според новите сознанија на научниците кои СЗО конечно ги прифати, коронавирисот се пренесува и во воздухот. Меѓутоа, не секогаш луѓето успеваат да најдат маска која идеално им одговара на пропорциите на лицето, а доколку маската не стои добро наместена на лицето, не е толку ефикасна против бактерии и вируси кои можат да допрат до носот или устата.

Стоматологот Оливија Куди на популарната мрежа Тик-Ток сподели трик со кој може да се послужите за да го решите проблемот.

Куди покажа што е потребно да направите за подобро да ја прицврстите маската на лицето, како вирусот не би продрел во деловите кои остануваат непокриени на лицето:

Прочитајте и...  Пет зачини корисни за здравјето на вашиот мозок!

Прво, завиткајте ја маската на пола. Направете чвор од секоја страна, што поблиску до самата маска. Отстранете ја маската и свртете ги ситните дупки на рабовите. Маската потоа би требало да го покрие вашето лице подобро од претходно.

Погледнете како изгледа овој брз процес, снимката е прегледана повеќе од 3,5 милиони пати:

@oliviacuidmd

Highly requested 60s version of my viral mask hack #fyp #doctorsoftiktok #masktutorial #covid19 #viral #maskhack #learnontiktok

♬ original sound – oliviacuidmd

Прочитај повеќе

Три хороскопски знаци на кои ќе им се насмее љубовта во месец август!

Слободен Печат

Синот на Дејвид Бекам се соблече и ги покажа стомачните мускули, му порачаа дека е ист како татко му! (ФОТО)

Васко Спасоски

Актерката од хит-серијата „Ривердејл“ ја откриј тајната за совршено тело! (ФОТО)

Слободен Печат

Брутално искрена! Анабела не сака да се слушне со ќерка си: Ќе ја паметам онаа среќна Луна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Потресна исповед на Исидора Бјелица уште пред две години: Доаѓа ден кога знаеш дека останал само уште еден погреб…

Васко Спасоски

Само што оздраве од корона, повторно доби температура и заврши во болница: Пејачката Славица Чуктераш вели дека е силна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По долгата и тешка битка со болеста, почина Исидора Бјелица!

Васко Спасоски

Ваква ја немате видено: Марија Шерифовиќ го смени имиџот и му ја „летна“ на одмор! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оваа наша пејачка нема конкуренција: Таа е најзгодната „риба“ на естрадата за ова лето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нада Димитријевиќ, девојката која потпетиците ги чува како експонат на диџеј пултот, гостува во Скопје!

Васко Спасоски

Пет зачини корисни за здравјето на вашиот мозок!

Слободен Печат

„Адел, како да им објаснам на моите ќерки дека повеќе не личиш на себе“: Емотивна порака од една мајка! (ФОТО)

Васко Спасоски