Докторка од Кина побегнала од својата земја откако добивала закани по живот ако ги открие тајните за создавањето на Ковид-19

Јан неколку пати известувала за своите откритија, а еден од супервизорите во еден наврат ѝ пришол и ѝ кажал: „Молчи и биди внимателна“.

Докторка од Кина по име Ли Менг Јан, морала да побегне од оваа земја, бидејќи примила закани дека ќе биде убиена ако открие дека вирусот е создаден во кинеска воена лабораторија.

36-годишната докторка чие семејство и пријатели биле испитувани и добивале закани од функционерите на Комунистичката партија откако ја напуштила татковината во април, стана свиркач за коронавирусот во САД, каде што крие каде престојува, за да не ја пронајдат кинеските власти.

Според „Дејли меил“, таа во декември работела како виролог во лабораторијата на Универзитетот во Хонгконг, инаку центар за истражување на заразни болести на Светската здравствена организација.

Нејзиниот шеф, професорот Лео Пун, побарал од неа да испита мистериозен склоп на случаи на вируси, слични на САРС во кинескиот град Вухан. Овој професор бил еден од научниците кои се занимавале со идентификација на геномската секвенца на епидемијата САРС од 2003 година.

Прочитајте и...  Во Грција не стивнува епидемијата, починаа 85 лица

Она што го откри д-р Јан ќе биде игнорирано и дополнително потиснувано од режимот на Пекинг и неговите медицински експерти.

Им велеле на луѓето да не се грижат

Уште на почетокот на јануари, докторката, проучувајќи семејни кластери, дознала дека меѓу случаите во Вухан вирусот се пренесува од човек на човек и дека други научници во Кина го секвенцирале геномот „ковид-19“.

Таа веќе тогаш знаела дека Вухан има повеќе случаи отколку што пријавила кинеската влада и не поверувала во тврдењата на Пекинг дека вирусот пристигнал од пазарот на морска храна, верувајќи дека станува збор за намерна лага.

„Тие не сакаа јавна дебата за вирусот. Им велеа на луѓето да не се грижат“, вели д-р Јан.

Прочитајте и...  „Епл“ во Италија е казнет со 10 милиони евра

Таа не била единствена меѓу лекарите кои сакаа на светот да му ја кажат вистината за коронавирусот.

Осум експерти беа уапсени на 23 јануари заради предупредување за короната на социјалните мрежи.

Кинеските власти го нарекоа овој чин „ширење измама“, а потоа на 7 февруари почина еден од нив, д-р Ли Венлианг.

Во текот на февруари, чувството дека целата планета треба да биде алармирана ја обзема оваа млада докторка, бидејќи вирусот почна да се шири низ целиот свет.

Бидејќи бројот на смртни случаи почна да се зголемува нагло, кинеската докторка сфатила дека има сознанија за глобалната катастрофа за која нејзината влада намерно молчи.

Во Кина, на лекарите им било кажано да дијагностицираат само случаи поврзани со пазарот на морска храна во Вухан и да ги игнорираат сите останати.

Прочитајте и...  И за 2021 набавката на униформи останува најголемо ветување за полициските службеници

„Сфатив дека ова е итна информација која морам да ја споделам со целиот свет. „Не можев да молчам“, рече таа во интервјуто за „Фокс њуз“.

Јан неколку пати известувала за своите откритија, а еден од супервизорите во еден наврат ѝ пришол и ѝ кажал: „Молчи и биди внимателна“.

Лажгa и предавничка

Со зголемениот страв дека информациите кои ги има можат да спасат многу животи, но и да резултираат со повеќе смртни случаи доколку не бидат објавени, таа одлучила да се пресели во САД.

Тоа било тешка одлука затоа што таа е мажена и е единственото дете на таткото инжинер и мајката учителка.

Поврзани вести

Аризона го прогласи Бајден за официјален победник на претседателските избори

И.И.

СЗО препорачува внимателно планирање на претстојната скијачка сезона

И.И.

ВИДЕО | Милошоски: Одброени се деновите на Заев, ги обедини граѓаните против него

Слободен печат

Турција воведува полициски час и целосно „заклучување” за викенд

И.И.

ЦУК предлага Собранието да ја продолжи кризната состојба

Слободен печат

Хенкок: Во Англија повторно го држиме вирусот под контрола

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian