6 C
Скопје

Доколку победи на изборите Лапорта го знае првиот потег: Уште вечерва ќе разговарам со Меси

Денеска се одржуваат изборите за претседател на фудбалскиот гигант Барселона, а во трката се три имиња, главниот фаворит Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фреикса.
И тројцата кандидати веќе гласаа, а во центарот на вниманието е Лапорта чија изјава е вест на денот. На прашањето на новинарот доколку биде избран за претседател, дали утре наутро ќе разговара со таткото и агент на Лионел Меси, Хорхе, Лапорта одговори:
– Зошто да го барам утре? Ќе зборувам уште вечерва, ќе биде долга ноќ. Утринава во Каталонија врнеше дожд, а сонцето се појави кога јас пристигнав на „Камп Ноу“. Тоа веројатно е некаков знак – рече Лапорта низ насмевка.

Гласањето започна утринава во девет часот и ќе трае се до 21. часот, по што ќе следи броење на гласовите до 23 часот кога и официјално ќе биде објавено името на новиот претседател на Барселона.
Што се однесува со Лионел Меси, не е тајна дека Аргентинецот имаше одличен одност со Лапорта за време на неговиот прв мандат на чело на Барселона од 2003 до 2010 година. Според многумина, доколку повторно победи Лапорта, тогаш најдобриот фудбалер на каталонскиот тим дефинитивно останува на „Камп Ноу“.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Одличниот Богдановиќ не успеа да го запре Милвоки

Поврзани вести

Ѓоковиќ направи уште поголема разлика во однос на ривалите

Слободен печат

ВИДЕО: Голеада на „Гудисон парк“ во режија на Сигурдсон и Кејн!

Слободен печат

Илиоски: Кога и малку се создаваат услови, се враќам и се трудам да ги остварам целите!

Љафтов: Долго време се чекаше на овој успех во Пазарџик, за нас и градот ова е историја!

ВИДЕО: Мастерсот во Монте Карло продолжува без Надал!

Слободен печат

Ѓорческа во големото финале на турнирот во Франција

Слободен печат

Остави Коментар