Доколку оваа зима гасот не протече низ Украина, ќе има војна?

Се чини дека европската контраофанзива веќе започна

„Геополитичките последици од гасната војна меѓу Русија и Европа ќе бидат тешки за менаџирање, а претстојниот недостаток на гас веројатно ќе доведе до уништување на побарувачката, бидејќи на пазарот ќе владеат високите цени и послабата достапност“, изјави директорот на националниот украински гигант за нафта и гас Нафтогас, Јури Витренко.

Мрин, Украина / Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

Витренко додаде дека Русија може да влезе во војна со Украина, доколку Западот подлегне на рускиот претседател Владимир Путин и неговата уцена со дистрибуирање на гасот за Европа.

„Кремљ го искористи акутниот глобален недостаток на гас за да ги претвори руските гасоводи што водат кон Европа во оружје. Минатата година рускиот енергетски гигант „Газпром“ испорача 65 милијарди кубни метри гас за Европа, која минуваше низ Украина. Тој обезбеди 40 милијарди оваа година. Затоа не ги добивате вашите 25 милијарди кубни метри гас. Многу е едноставно“, изјави Витренко за британски Телеграф.

Наводно, Москва сака да ги принуди германските регулатори „брзо и валкано“ да одобрат употреба на политички исклучително проблематичниот гасовод Северен поток 2 или, доколку не го одобрат Северен поток 2, да обезбеди итно снабдување со гас „пред-сертификација“, што би довело до неповратна зависност на Европа од новите патишта за испорака на гас на Балтикот.

„Русите планираа да распределат 25 милијарди кубни метри низ Северен тек 2 и не очекуваа никакви проблеми. Затоа сега не даваат гас… Ако тоа не е гасна војна, тогаш не знам што е“, рече Витренко.

Иако купува малку гас директно од Гаспром, Британија исто така може да ги почувствува последиците од оваа драма.

„Европскиот пазар на гас е интегриран. Рускиот гас што пристигнува во Германија или Холандија може физички да се пренесе во Велика Британија. Цените се исти за цела Европа и тие растат“, рече Витренко.

„Северен тек 2 очигледно не е усогласен со прописите и духот на Европската унија, така што тогаш (Русија) мора да изврши притисок врз германските регулатори. Но, тоа е дел од поголема геополитичка игра. Путин го тестира претседателот на Соединетите Американски Држави, о Бајден. Тоа е токму советската тактика. Постојано го тестираат Западот така “, додаде Витренко.

На Кремљ му се врати самодовербата

„Газпром“ испрати вообичаени количини гас во Европа во текот на првата половина на 2021 година, но тоа не беше доволно за да се запре драстичниот пад на вредноста на акциите на компанијата по влажниот и студен пролет и силното економско закрепнување што изненади многу аналитичари.

Приливот на гас преку украинската инфраструктура нагло опадна на крајот на јуни, во истиот момент кога Источна Азија и Кина почнаа да купуваат светски резерви на природен гас (ЛНГ).

Оттогаш, Гаспром снабдува само основни количини гас дефинирани со договори, а не вообичаените сезонски. Во јули, август, септември и октомври, тој речиси воопшто не резервираше дополнителни капацитети. Минимални количини, исто така, ќе минуваат низ нафтоводот „Филдмал„
Оваа информација воопшто не им се допаѓа на пазарите, анализира британски Телеграф.

EPA/ROMAN PILIPEY

Газпром тврди дека речиси го исплатила својот долг за гас кон Европа со испраќање дополнителни количини во Турција, отворени во 2020 година. Ова тврдење е предмет на жестока дебата.

Витренко вели дека самодовербата во Кремљ скокнала кога Бајден ги поништил санкциите што ги воведе американскиот Конгрес за Северен тек 2 и постигна договор со германската канцеларка во заминување Ангела Меркел за завршување на споменатиот гасовод – сценарио што Русија го сакаше.

„Русите видоа шанса да го зголемат притисокот. Веднаш потоа, тие почнаа да го негираат гасот и цените се зголемија “. рече Витренко.

Британски Телеграф пишува дека со овој потег Бајден се обидел да ги смири тензиите меѓу Вашингтон и Москва и да спречи формирање стратешко партнерство меѓу Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џипинг. Меѓутоа, постигнатиот договор наиде на сериозни критики. Таа е опишана како модерна верзија на конференцијата на Јалта, што резултираше со фрлање на Украина во распарчување

EPA/ROMAN PILIPEY

Газпром јасно стави до знаење дека гасовите во Европа ќе исчезнат многу брзо доколку „Северен тек 2“, гасоводот изграден и управуван од подружницата на „Газпром“, добие зелено светло за започнување со работа. Директорката за извоз на „Газпром“, Елена Бурмистрова, рече дека компанијата „ќе може да ја покрие дополнителната побарувачка“ штом сертифицира гасоводот. Слична изјава дадоа и претставници на Кремљ.

„Можна војна“?

Витренко вели дека со прифаќање на руската уцена, сегашната гасна криза би била заменета со уште поголема идна геополитичка криза во иднина.

„Ако гасот не тече низ Украина, ќе има војна меѓу Украина и Русија“, рече директорот на Нафтогас.

Во моментот кога Путин ќе го испорача целиот гас за Европа преку „Северен тек 2“ и други гасоводи што ги контролира, Русија нема да може да биде обесхрабрена од ништо во намерата да ја нападне Украина.
Русија може да предизвика војна на повеќе начини. Тој може да го стори тоа со помош на сепаратистите во Донбас или со создавање криза за вода за пиење на Крим и интервенција под превезот за спречување на хуманитарна криза “, рече Витренко.

„Ако има војна, се плашиме дека само ќе слушнеме од европските политичари дека се„ длабоко загрижени “. Русија не се плаши од „длабоко загрижените“, предупреди директорот на Нафтогас.

Се чини дека европската контраофанзива веќе започна.

Повеќе од 40 членови на Европскиот парламент ја повикаа Унијата да го испита „Гаспром“ под сомнение дека манипулира со цените. Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), која не е позната по своите јавни настапи, издаде соопштение во кое се вели дека Русија „може да стори повеќе за да го зголеми количеството гас што е достапно за Европа“ и дека треба повеќе да се грижи за својот „сигурен“ статус. добавувачи “.

Не се согласуваат сите дека Гаспром може брзо да произведе дополнителни количини гас.

Ермермаков вели дека структурата на руската индустрија се менува бидејќи нејзиниот епицентар се движи кон нови арктички наоѓалишта на Јамалскиот полуостров. Покрај тоа, Азија ќе бара се повеќе и повеќе гас во иднина.

Видео на денот