Доколку играме како со Бугарите, Финска сигурно ќе падне!

Оптимистички тонови од Никола Ѓорѓиев, капитенот на најдобрата машка одбојкарска репрезентација пред настапот на дебитантското Европско првенство кое што за нас ќе стартува во Љубљана (Словенија).

Селекторот Никола Матијашевиќ ги одреди одбојкарите коишто ќе патуваат во Љубљана и ќе го носат дресот на нашата селекција на ЕП. Очекувано, Лука Костиќ и Марко Јуниор Стошиќ нема да бидат во составот од 14 играчи коишто од 12-17 септември во арената „Стожице“ ќе играат во групата „Ц“ со Финска, Турција, Русија, Белорусија и Словенија.

Составот на македонската репрезентација: Дарко Ангеловски, Ѓорѓи Ѓорѓиев, Ристо Николов, Никола Ѓорѓиев, Владо Милев, Славе Наков, Александар Љафтов, Александар Милков, Филип Деспотовски, Филип Николовски, Иван Андонов, Филип Маџунков, Стојан Илиев, Васе Михајлов.

Прочитајте и...  Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Но, пред натпреварите со историска димензија за македонската одбојка, нашите репрезентативци се обидуваат да ја кренат формата на уште повисоко ниво во однос на натпреварот со Бугарија во Скопје, во којшто го совладаа реномираниот противник со 3:0.

– Со изданието против Бугарија, играчите ме убедија дека можеме да играме на Европското првенство, а пред тоа, искрено, не верував дека ќе биде добро. Но, доколку играме како со Бугарите, Финска сигурно ќе падне. Игравме зрело, не правевме глупави грешки, со Бугарија ниту една топка не падна на терен, постојано ја допиравме, се боревме. Ги поправивме ситните работи во споредба со пријателските со Шведска, лошо кренати топки, лоша втора топка и лоша комуникација во игра. Она што ме загрижува е здравјето. Но, доколку сме здрави, мислам дека ќе ја победиме Финска – се зборовите на капитенот, Никола Ѓорѓиев.

Прочитајте и...  Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Македонските одбојкари уште овие два дена ќе тренираат во Скопје, а потоа ќе отпатуваат за Сент Полтен каде што в петок и в сабота ќе одиграат два контролни меча со Австрија. Првиот дуел со Финците ќе го играме на 12 септември со почеток од 17.30 часот.

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат