Докази дека го гледаме „најлошиот“ Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Манчестер јунајтед со ремито без голови кај АЗ во второто коло од групната фаза на Лига Европа ја продолжуа една од најлошите серии во клупската историја.

Тоа беше десетто по ред гостување во сите натпреварувања во кое Јунајтед не успеа да триумфира. Со четири нерешени и шест порази дојде до најдолгата низа без победа на гости уште од 1989 година.

Од февруари до септември таа година никој во 11 натпревари по ред не успеа да совлада, а сега скоро истото се повторува, што е навистина загрижувачки.

Прочитајте и...  ЛШ: Реал на „поправен“ во Германија, Интер го тестира Шахтјор!

Се наоѓаат „црвените ѓаволи“ на само еден меч од израмнување на тој негативен рекорд. Од 6 март годинава кога последен пат триумфираа над ПСЖ (1:3) на реваншот од осминафиналето во ЛШ, дури 211 дена се без триумф на гости.

Исто така после споменатата победа над француската екипа, Јунајтед собрал толку малку бодови, што доколку продолжи со ваквата форма, би испаднал во четири од 24 последни сезони во Премиер лигата, додека во девет сезони би завршил на 17 место, само едно место над зоната за испаѓање.

Прочитајте и...  ФОТО: Елмас повторно тренира, но ќе го пропушти и дуелот со Реал Сосиедад!

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар