Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Ова првенствено се должи на големото намалување на даноците. Трамп го откри својот пакет во 2017 година како „Божиќен подарок на средната класа“, но сега му нсе враќа како бумеранг, наведува Дојче Веле.

Ниту американскиот претседател Доналд Трамп, ниту неговите демократски предизвикувачи не трошат многу зборови на огромниот долг од 20 милијарди американски долари, дури и да го споменат понекогаш, не сметаат да го намалат, пишува Дојче веле (ДВ)

Доналд Трамп се фали за неговата претседателска способност, а пред стапувањето на должноста, тој најави дека целосно ќе ги елиминира долговите на САД доколку стане претседател, и дека за осум години, два мандати, ќе „отстрани“ незамислива сума од 19.000 милијарди американски долари долг.

Неговиот биланс, сепак, е тенок по скоро четири години во Белата куќа: ретко кој претседател потрошил исто толку пари како Доналд Трамп, пренесува Дојче веле.

Наместо да се намали долгот, тој постојано се зголемува, што е прикажано со најновите податоци на американската CBO. Откако Трамп е на власт, обврските на САД се зголемија за 2,5 милијарди долари. Финансискиот дефицит расте, за 25 проценти само во првите четири месеци од новата фискална година, според Министерството за финансии на САД.

Ова првенствено се должи на големото намалување на даноците. Трамп го откри својот пакет во 2017 година како „Божиќен подарок на средната класа“, но сега му нсе враќа како бумеранг, наведува Дојче Веле.

Прочитајте и...  Нисан од 1 јуни повторно го активира производството во САД

Во говорот за состојбата на нацијата во почетокот на февруари, претседателот не потроши збор за загрижувачки високите долгови. Дури и во новиот нацрт буџет нема никаков збор за заштедите. Точно, Трамп сака да ги намали владините трошоци во текот на следните десет години за 4,4 милијарди. Но, во исто време, трошоците за војската, вселенските летови и градењето ѕид кон Мексико треба ќе ги зголемат трошоците.

И демократските кандидати кои би сакале да го привлечат Трамп на претседателските избори во ноември, се воздржани кога станува збор за проблемот со големиот американски долг.

Уште во првото телевизиско соочување минатата година, никој од седумнаесетте демократски кандидати не се осмели да зборува за главната задача. За време на четирите часови на дебатата, зборот „дефицит“ не се слушна ниту еднаш, а американскиот долг беше спомнат само еднаш.

Дури и демократите немаат неисцрпен извор на пари.

„Просечен Американец се грижи многу малку за американскиот долг“, вели Вилијам Хогланд од Центарот за политички партии со седиште во Вашингтон. Економскиот раст во последниве години ги става граѓаните во поволна позиција затоа што, со оглед на ниските каматни стапки и рекордното вработување, тие тешко можат да го почувствуваат товарот на државниот долг.

Прочитајте и...  Поради дефект тетовчани неколку часа оставени без вода

„Зошто демократите да споменат таква чувствителна тема и да ја ризикуваат главата“, прашува Хогланд, кој беше советник за буџет во Сенатот три децении.

Што ги интересира Американците повеќе од државниот буџет покажа истражувањето на Центарот Пју минатата година. Економската јачина на Соединетите држави е најважната тема за 70 проценти од испитаниците. Следуваат теми како што се образованието, трошоците за здравствена заштита и борбата против тероризмот. На дното се климатските промени и војската. Само помалку од половина од луѓето го сметаат дефицитот на државниот буџет за приоритет.

Демократската левица, исто така, привлекува гласачи со ветување за здравствено осигурување за сите. Но, кандидатите како Берни Сандерс и Елизабет Ворен немаат сложени идеи како да го финансираат. Ваквото осигурување се проценува дека ќе чини околу 34 милијарди долари во следните десет години, предвидува Урбан институт.

Новиот данок за богатите, како што бара Елизабет Ворен, би можел да покрие дел од трошоците. „Но, финансиски, во најдобар случај, ќе бевме во иста состојба како што сме сега“, вели Хогланд.

Прочитајте и...  НСП бара одговори од Чулев за набавката на 600 ремени за 300.000 евра во МВР

Сепак, шестмина од преостанатите единаесет демократски кандидати сметаат дека е нивна работа да ги стабилизираат, па дури и да ги намалат своите првобитни долгови, според „Вашингтон пост“. Според анализата на весникот, никој не вели дека треба да ги намали долговите.

Поранешниот потпретседател Џозеф Бајден рече дека ќе се реши проблемот, но во исто време ветува инвестиции во вработувањето и локалната самоуправа. Миленикот на берзата, Мајкл Блумберг вели дека неговата влада ќе преземе финансиска и политичка одговорност со „поттикнување на инвестиции“ и „поголем данок“ на оние кои заработуваат повеќе. Но, нема поточни пресметки.

Не се слуша многу од умерената сенаторка Ејми Клобучар – таа само ветува дека ќе сака да ја стабилизира стапката на долг.

Не беше нешто поконкретен ниту Пит Бутиџ кога имаше говор минатата недела за намалување на долговите. Сепак, тој би можел да има најголем успех кај гласачите на оваа тема, вели Хогланд.

Бутиџ всушност ја претставува младата генерација која би можела да ги почувствува ефектите од денешното астрономско задолжување на САД врз нивната кожа.

„Една генерација (постари политичари) Трамп, Бајден и Сандерс нема да мора да размислуваат за тоа“, заклучува Хогланд.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата во војската е загрижувачка за земја членка на НАТО

Слободен печат

Четири западни земји ја осудија Кина поради наметнување на свои закони на Хонгконг

Слободен печат

САД со поддршка од 2,9 милиони евра за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

МИА Агенција

Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Дачиќ – Димитров разговарале за олеснување на рестриктивните мерки меѓу Србија и Македонија

Слободен печат

БиХ ги отвора границите за граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Слободен печат

Пандемијата остави без работа над 40 милиони Американци

Слободен печат

Спасовски: Со Филтер станицата во Карбинци се става крај на снабдување на населението со вода за пиење преку локални бунари

Слободен печат

Италија: Разбиена мафијашка мрежа, со измами пренасочувале пари од еврофондови

Слободен печат

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

МИА Агенција