6 C
Скопје

Дојава за бомба во руски авион кој слета на аеородромот „Џон Кенеди“ во Њујорк

Њујоркшката полиција не потврдила присуство на експлозивна направа во авион на руската компанија Аерофлот, кој вчера на аеродромот Џон Ф.Кенеди слета од Москва.

Аеродромската служба претходно добила дојава за наводна закана за експлозивна направа во авионот на Аерофлот СУ 102, кој слетал доцна синоќа на аеродромот, соопшти портпаролот н аеродромот.

Откако патниците го напуштиле авионот, полицијата детално го пребарала авионот и не нашла ништо. Аеродромот е отворен, но неколку летови морале да бидат привремено одложени поради истрагата.

Во извештајот се наведува дека авионот кој долетал од Москва бил под истрага, па сите патници и нивниот багаж биле детално проверени.

Управата на аеродромот на Твитер напиша дека поради инцидентот патниците ќе мора да бидат дополнително проверени и полицијата ќе испрати уште припадници за да го обезбеди аеродромот.

Прочитајте и...  Русија им ја пренесе на САД својата верзија на соработка во контролата на оружје

Извор:МИА

 

Поврзани вести

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Остави Коментар