Договорот е мртов, започнува нова трка за вооружување (ВИДЕО)

Американски Пентагон соопшти дека извршил тестирање на балистичката ракета која била истрелана од копно. Се работи за тестирање на проектили кои беа забранети со договорот за нуклерано разоружување, а од кој договор САД неодамна се повлекоа.

За потсетување, се работи за договорот кој во 1987 година беше потпишан од САД и тогашниот Советски Сојуз а кој предвидуваше забрана за користење и тестирање балистички ракети од среден домет.

Но, годинава администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, предводена од тогашниот советник за национална безбедност Џон Болтон, го напупшти Договорот за неширење на нуклеарно оружје од среден домет, и покрај заканите на Русија дека овој потег на Вашингтон ќе инициранова трка на вооружување меќу двете светски супер сили.

Прочитајте и...  Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Американското повлекување од договорот за неширење на вооружувањето, особоено беше критикувано од страна на едниот од потписиниците на овој договор, последниот претседател на сега веќе поранешната СССР Михаил Горбачов.

Но, каква е радиоактивната експлозија која одекнала во северниот дел на Русија?
Медиумите шпекулираат дека во овој реон се наоѓаат таканаречените ,, затворени градови”, нуклеарни погони во кои се складира огромно количестви на јод и во кои се развиваат ракетите „СКАЈ ФОЛ“ (SKYFALL).

Токму овој реон беше цел на тестирање на оваа ракета, шпекулираат руските медиуми.

 

Прочитај повеќе

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат