ДОГОВОРЕНА СРЕДБА: На 9 декември Путин, Зеленски и Меркел ќе го посетат Макрон - Слободен печат

ДОГОВОРЕНА СРЕДБА: На 9 декември Путин, Зеленски и Меркел ќе го посетат Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде домаќин на Самит за Украина на 9 декември, на кој се поканети претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски и германската канцеларка Ангела Меркел, соопшти вечерва Елисејската палата.

На Самитот ќе се разговара за решавање на конфликтот меѓу украинските безбедносни сили и проруските бунтовници во источна Украина. Киев и Западот ја обвинуваат Русија дека ги поддржува бунтовниците, што Москва негира.

Фото: EPA-EFE/PHILIPPE WOJAZER /

„Самитот ќе се одржи по значителниот напредок забележан во преговорите од минатото лето. Овие преговори помогнаа да се смири ситуацијата и да се продолжи со спроведувањето на Договорот од Минск”, соопшти кабинетот на Макрон.

Од 2014 година, повеќе од 10.000 луѓе се убиени во судирите меѓу украинските сили и проруските бунтовници. Иако беше постигнат мировен договор во Минск во 2015 година, примирјето во тој дел на Украина постојано се прекршуваше со меѓусебни обвинувања од спротивставените страни.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

nineteen − sixteen =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат