Договорен е буџетот на ЕУ за 2020 година

Преговарачите на трите најголеми институции на ЕУ постигнале договор за буџетот на ЕУ за 2020 година непосредно пред полноќ, последната од тековната повеќегодишна буџетска рамка за периодот 2014-2020 година. Договорот беше постигнат под претпоставка дека Велика Британија, која треба да ја напушти ЕУ на 31 јануари следната година, ќе продолжи да го плаќа својот придонес и да учествува во спроведувањето на буџетот до крајот на 2020 година како да е полноправна членка.

Буџетот за следната година е фиксен и во износ од 168,69 милијарди евра во обврски, што се пари кои што можат да бидат одобрени во договори за проекти за таа година, и 153,57 милијарди евра во исплати, што се пари кои навистина ќе бидат платени во следната година.

Прочитајте и...  Иранските власти затвораат училишта во два града за да спречат ширење на Ковид-19

Преговарачите на Европскиот парламент успеаја да извршат притисок за зголемување од 850 милиони во однос на првичниот предлог на Комисијата за климатско финансирање, дигитализација и програмата за размена на студенти „Erasmus2B“.

Договорот беше постигнат по три недели интензивни преговори, на последниот ден од крајниот рок за ускладување на позициите меѓу двете законодавни институции. Доколку не биде постигнат договор, Комисијата ќе треба да изготви нов предлог за буџетот, проследен со нови преговори за усогласување на своите ставови.

– Ова е буџет за континуитет – тој е последниот буџет во тековниот долгорочен буџет и последниот предложен од Комисијата на Јункер. Буџетот ги насочува ресурсите каде што е потребно и ќе помогне во креирање работни места, борба против климатските промени и стимулирање на инвестиции низ цела Европа. Ќе се инвестира во младите и во безбедноста на Европа, рече комесарот за буџет, Гантер Отингер.

Прочитајте и...  Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Прочитај повеќе

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Слободен печат

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го превзема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Филипче за несреќата во Романовце: Четири лица се во животна опасност.

Слободен печат

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

Остави Коментар

18 − Шестнаесет =

Прочитај повеќе

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

МИА

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Слободен печат

Регионална конференција во Битола за погранична соработка и зближување на младите

МИА

Центро Унион прослави јубилеј: 30 години трговија за најдобрите

Слободен печат

Османи: ДУИ реализираше внатрешен ветинг

Слободен печат

Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

Слободен печат