Додик започна петиција против наметнатиот закон за забрана за негирање геноцид, ЕУ ги повика лидерите на БиХ да се воздржат од воспалителна реторика

Милорад Додик / Фото: ЕПА

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, официјално иницираше и прв потпиша петиција со која не се прифаќа наметнување на закон за забрана за негирање на геноцид, за што денеска одлучи високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко.

Петицијата исто така ја изразува недвосмислената позиција дека, без оглед на почитта на сите жртви, не се случил геноцид во Сребреница.

Радован Ковачевиќ, советник за внатрешна политика на српскиот член на Претседателството на БиХ, за новинската агенција Срна изјави дека Додик „ги повикува сите граѓани на Република Српска кои сакаат да го сторат тоа да одбијат да го забранат правото на српскиот народ и на сите граѓани на РС на слобода на мислење “.

Според Ковачевиќ, Додик ги повика граѓаните на РС „да ги отфрлат политичките манипулации на Западот, кои сакаат само српскиот народ во Европа да се карактеризира како геноциден“ со потпишување на петицијата што е можно пошироко.

Според Ковачевиќ, не смееме да заборавиме дека Инцко го наметна законот токму на овој ден, кога по атентатот во Сараево, Австрија, од каде потекнува Инцко, упати ултиматум до Кралството Србија.

„Ние од Српска не смееме да го заборавиме тоа, и ние од Српска не смееме да се согласиме на ова во принцип“, рече тој.

Европската комисија денес ги повика лидерите на Босна и Херцеговина да се воздржат од воспалителна реторика и да преземат какви било чекори што можат да ја нарушат европската перспектива на земјата.

Во врска со одлуката на високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко, да наметне закон за забрана за негирање на геноцид, портпаролот на шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека ЕУ „ја забележала“ таа одлука, пренесува ХИНА.

„Ќе бидеме многу јасни: ревизионизмот и негирањето на геноцид се спротивставуваат на основните европски вредности“, рече таа.

Таа додаде дека помирувањето е еден од приоритетите на Босна и Херцеговина на нејзиниот пат кон ЕУ и укажа на посветеноста на Унијата кон суверенитетот, единството и територијалниот интегритет на БиХ.

„ЕУ очекува лидерите на Босна и Херцеговина да дејствуваат суверено, да преземат конкретни чекори и да промовираат средина погодна за помирување со цел да се надмине наследството од војната“, рече портпаролот на Борел.

Денес, Инцко воведе закон со кој се забранува и казнува негирање на геноцид во БиХ, вклучително и оној од Сребреница, со затвор до пет години.

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, изјави дека ја отфрлил одлуката на Инцко и дека Република Српска била „принудена да го започне“ процесот на одвојување од БиХ после тоа.

ВИДЕО l Додик: Ја повикувам Република Српска да се собере и да се брани

Видео на денот