-2 C
Скопје

Додик проговори за украинската икона: Јас лично ќе ја вратам

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик по одлуката на лекарите за неговата состојбата откако се бореше со коронавирусот, е отпуштен на домашно лекување.

На прес-конференција, откако зборуваше за неговата состојба и како поминале неговите денови во болницата, тој одговори и на прашања поврзани со иконата, која тој му ја поклони на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Додик рекол дека „се е измислено во Федерацијата БиХ“.

– Украина никогаш не постави прашања за исчезнувањето на таа икона. Станува збор за фамилијарна икона. Ниту ден денес, властите на Украина не ја бараа таа икона. Амбасадорот на Украина зборуваше на основа на медиумските извештаи, на основа на лаги. Иконата е тука, господинот Лавров сметаше дека треба да ја врати. Таа е сега тука и јас сега, немав можност, мислам дека ви е јасно заради што, ќе ги повикам луѓето кои ми ја дадоа таа икона и јавно ќе им ја вратам, а тие нека ги објаснуваат останатите работи, изјавил Додик.

Прочитајте и...  Пресечен меѓународен шверц на хашиш

Додик рекол дека „болните амбиции да се задржи оваа тема е за да се покријат срамните потези на Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ.“

Извор: Телеграф.рс

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар