Додик повторно се закани со РС-егзит и побара исполнување на барањата

Додик денеска повтори дека следен чекор, доколку не се исполнат барањата на РС, би можел да биде отцепување на тој ентитет од БиХ.

Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик потврди денеска дека блокадата за одлучување во телата на државната власт ќе продолжи се додека не се измени составот на Уставниот суд на БиХ, повторно заканувајќи се со излез на Република Српска доколку тоа барање не се исполни.

Додик во Источно Сараево свика состанок на сите српски претставници во телата на власт во БиХ, за да им наложи како да работат откако Народното собрание на РС минатата недела донесе заклучок дека треба да го блокира одлучувањето на државно ниво.

Тој пред новинарите истакна дека одлуката се однесува на Претседателството на БиХ, државниот Парламент и Советот на министри.

– Ниту една одлука тука нема да биде усвоена, а што се однесува до другите нивоа на власт останува се редовно, нагласи Додик.

Прочитајте и...  Поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицаецот кој шамараше момче на Партизанска

Тој ќе продолжи да учествува на седниците на Претседателството на БиХ, но нема да гласа ниту за една одлука.

Додик најави дека во текот на денешниот ден треба да биде готов предлог новиот закон за Уставниот суд на БиХ, кој во Парламентот заедно ќе го поднесат хрватските и српските партии. Ставот на српските претставници на ниво на БиХ е дека Уставниот суд треба да има шест судии, од кои двајца од Република Српска и четворица од Федерацијата БиХ.

Босанскиот член на Претседателството на БиХ, Шефик Џеферовиќ вчера истакна дека таквиот предлог е „апсолутно неприфатлив“, потврдувајќи дека нема да има поддршка во парламентарната процедура.

Додик денеска повтори дека следен чекор, доколку не се исполнат барањата на РС, би можел да биде отцепување на тој ентитет од БиХ.

Прочитајте и...  Лукаревска: Наша цел е младите да ги задржиме овде во нашата држава, да не бегаат надвор

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат